Trwa ładowanie...

Podkarpackie: praca w strefach ekonomicznych

Liczba ofert zatrudnienia dostępnych w urzędach pracy na Podkarpaciu w
styczniu br. wyniosła ponad 2,3 ty

Share
Podkarpackie: praca w strefach ekonomicznych
Źródło: thinkstock
d3za7fg

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie wynika, że na koniec stycznia br. w regionie bez pracy było ponad 154 tys. osób. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 8 tys. osób.

Najwięcej miejsc pracy w regionie będą tworzyć firmy, które inwestują w podkarpackich specjalnych strefach ekonomicznych w: Mielcu i Tarnobrzegu.

Jak powiedział PAP dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mariusz Błędowski, w ub. roku w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park wydano 18 zezwoleń, a inwestorzy zadeklarowali utworzenie ponad 380 miejsc pracy.

d3za7fg

"Jednak dane dotyczące miejsc pracy są zaniżone. Przedsiębiorcy zawsze deklarują mniejsze zatrudnienie, a w rzeczywistości pracę znajduje o wiele więcej osób" - dodał.

Błędowski zastrzegł jednak, że nowe miejsca pracy powstają w perspektywie 2-3 lat od otrzymania przez firmę zezwolenia.

Wśród firm, które w ub.r. otrzymały zezwolenia na działalność w mieleckiej SSE, jest m.in. spółka Elmat, która za ponad 21,5 mln zł wybuduje budynek produkcyjno-laboratoryjny wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Firma zakupi również niezbędne maszyny i urządzenia do produkcji kabli światłowodowych. Dzięki inwestycji pracę znajdzie ok. 20 osób. Z kolei firma McBraida Polska zainwestuje w strefie ponad 15,5 mln zł. Spółka wybuduje zakład, w którym produkowane będą elementy do silników lotniczych. Firma zatrudni co najmniej 20 osób.

Jak podkreślił Błędowski, w tym roku wydano już cztery zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie, co oznacza kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Od początku istnienia mieleckiej strefy utworzonych zostało ponad 14,5 tys. miejsc pracy.

d3za7fg

Również w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej osoby bezrobotne będą mogły znaleźć pracę. Jak poinformował PAP dyrektor oddziału ARP w Tarnobrzegu Marek Indyk, we wrześniu Pilkington zamierza uruchomić pierwszą linię produkcyjną szyb samochodowych w zakładzie w Chmielowie.

Dzięki tej inwestycji pracę w sumie znajdzie ok. 500 osób. Zatrudnianie będzie odbywać się jednak etapami, wraz z uruchamianiem poszczególnych linii produkcyjnych. Cała inwestycja będzie gotowa w 2014 r. Jej wartość to blisko 450 mln zł.

W ubiegłym roku w TSSE powstało ponad 400 nowych miejsc pracy. Zdaniem Indyka jest to sporo, bo jeszcze kilka lat temu firmy, ze względu na kryzys, bały się tworzyć nowe miejsca pracy. "Trudno przewidzieć, jak będzie w obecnym roku. Planujemy w pierwszym kwartale tego roku wydanie trzech zezwoleń na prowadzenie działalności w naszej strefie. To dobry prognostyk na resztę roku" - dodał.

Od początku istnienia tarnobrzeskiej strefy powstało prawie 28 tys. miejsc pracy. (PAP)

d3za7fg

Podziel się opinią

Share
d3za7fg
d3za7fg