Podpisano gwarancje dla załogi Kombinatu Koksochemicznego Zabrze

Porozumienie ws. gwarancji pracowniczych dla pracowników Kombinatu Koksochemicznego Zabrze zawarły działające tam organizacje związkowe z zarządem kombinatu i zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak poinformowała PAP w czwartek szefowa Solidarności w Kombinacie Irena Przybysz, podpisane w środę porozumienie przewiduje przede wszystkim 10 lat gwarancji zatrudnienia i utrzymanie wszystkich zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy.

Porozumienie zacznie obowiązywać z chwilą włączenia 85 proc. akcji Kombinatu do JSW. Według zapowiedzi resortu skarbu, nastąpi to jeszcze przed giełdowym debiutem JSW, obecnie zapowiadanym na 6 lipca. Wniesienie akcji zabrzańskiego kombinatu do JSW będzie częścią procesu upublicznienia górniczej spółki.

Jak zaznaczyła Przybysz, o gwarancje zatrudnienia dla ponad tysiącosobowej załogi Kombinatu zakładowa Solidarność zabiegała cztery lata. Jej zdaniem, udało się w końcu zawrzeć pierwsze tak korzystne dla załogi porozumienie podpisane w hutnictwie i w koksownictwie. Do tej pory na 10-letnie gwarancje zatrudnienia mogli liczyć tylko górnicy.

Wynegocjowane w ramach porozumienia warunki dla pracowników Kombinatu są w głównych punktach tożsame z zawartymi w tzw. porozumieniu zbiorowym podpisanym przez działające w JSW związki z zarządem tej spółki 5 maja. Przybysz zaznaczyła, że do załatwienia pozostają jeszcze dwie kwestie.

Pierwsza dotyczy darmowych akcji spółki, które - podobnie jak załoga JSW - otrzyma załoga KK Zabrze. Choć związki mają już zapewnienia ze strony resortu skarbu, że przekazanie akcji pracowniczych odbędzie się na takich samych zasadach jak w JSW, domagają się spisania odrębnego porozumienia w tej sprawie, lub włączenia jej do podobnego porozumienia, którego domagają się związkowcy z JSW.

"Będziemy również zabiegać o to, by zarząd KK Zabrze przedstawił JSW opłacalność inwestycji, które są niezbędne do funkcjonowania kombinatu" - dodała Przybysz, zastrzegając, że choć związki nie są w tej kwestii stroną, będą pilnie obserwować i kibicować przedstawicielom obu zarządów.

- Zarząd spółki w tej chwili przygotowuje z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla dokumenty dotyczące planowanych inwestycji. Jeżeli to będzie, Kombinat podpisze z Jastrzębską Spółką takie porozumienie przy obserwatorach - związkach zawodowych - wyjaśniła szefowa Solidarności w Kombinacie.

Wcześniej prezes JSW Jarosław Zagórowski mówił, że zarząd spółki może zagwarantować realizację w Kombinacie takich inwestycji, które będą efektywne i opłacalne ekonomiczne.

Kombinat Koksochemiczny Zabrze, który ma być włączony do grupy JSW, to trzeci pod względem wielkości produkcji polski wytwórca koksu, o zdolnościach produkcyjnych ok. 1,3 mln ton koksu rocznie. Firmę tworzą trzy koksownie - Radlin, Jadwiga i Dąbieńsko, zatrudniające łącznie blisko tysiąc osób. Kombinat generuje zyski.

JSW, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, należy do trzech największych spółek węglowych. Zatrudnia ponad 22,6 tys. osób w pięciu kopalniach.

Źródło artykułu:PAP
węgielstatutkopalnie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)