Trwa ładowanie...

Podpisano polsko-rosyjskie porozumienia gospodarcze

Transport morski, walka z zanieczyszczeniami na Bałtyku i wykorzystanie częstotliwości radiowych to kwestie zawarte w porozumieniach, które w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim zostały podpisane przez ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka z rosyjskimi ministrami.

Podpisano polsko-rosyjskie porozumienia gospodarczeŹródło: AFP
do78t32
do78t32

Ministrowie towarzyszą prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi, w czasie jego oficjalnej wizyty w Polsce.

Z rosyjskim ministrem transportu Igorem Lewitinem, Grabarczyk podpisał umowę dot. transportu morskiego oraz walki z zanieczyszczeniem Bałtyku i Zalewu Wiślanego.

- W sytuacji, kiedy na tych wodach dojdzie do wycieku materiałów niebezpiecznych dla środowiska, wówczas na podstawie tej umowy strona polska i rosyjska będą podejmowały wspólne działania mające na celu likwidację skutków zanieczyszczeń - wyjaśnił treść umowy w poniedziałek PAP rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński.

Lewitin i Grabarczyk współprzewodniczą dwustronnej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Polska i Rosja zawarły we wrześniu ubiegłego roku umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym, która pozwala na ruch polskich statków przez należącą do Rosji Cieśninę Pilawską. Wcześniej Rosjanie blokowali żeglugę, powołując się na umowę z 1961 roku.

do78t32

Karpiński powiedział również, że druga umowa dotyczy warunków obsługi polskich statków i ich załóg na terytorium Rosji oraz rosyjskich statków i ich załóg w Polsce.

W poniedziałek Grabarczyk podpisał również memorandum o współpracy w dziedzinie telekomunikacji z rosyjskim ministrem telekomunikacji i komunikacji masowej Igorem Szczegolewem.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj, to bardzo ważne porozumienie dotyczące rynku telekomunikacyjnego. "Otwiera nam możliwość współpracy bilateralnej i uzgodnień. Ważnym punktem porozumienia są uzgodnienia w zakresie wykorzystywania częstotliwości radiowych" - zaznaczyła.

Wyjaśniła, że chodzi o tzw. dywidendę cyfrową. Obecnie w całej Europie wprowadzana jest naziemna telewizja cyfrowa, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Zwolnione i udostępnione po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej zasoby częstotliwości to dywidenda cyfrowa. Mogą być przeznaczone np. na nowe usługi teleinformatyczne. Żeby można było je wykorzystywać, trzeba to uzgodnić z wojskiem oraz państwami ościennymi tak, aby nie dochodziło do zakłóceń wykorzystywanych częstotliwości. W Polsce wyłączenie telewizji analogowej zaplanowano na 2013 rok.

do78t32

- Rosjanie wykorzystują w swoich wojskowych systemach nawigacji lotniczej częstotliwość 800 MHz. Zgodnie z regulaminem ITU (ang. International Telecommunication Union - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) mogą je wykorzystywać do połowy 2015 r. My chcemy wcześniej wyłączyć nadawanie analogowe i także wykorzystywać te częstotliwości. Jeśli na poziomie roboczym dojdzie do uzgodnień, będziemy mogli w pełni wykorzystać dywidendę cyfrową" - zaznaczyła.

Gaj po poniedziałkowych rozmowach z Szczegolewem powiedziała PAP, że na spotkaniu omawiano między innymi kwestię dot. wykorzystywania przez stronę polską i rosyjską częstotliwości 800 MHz. "Były to wstępne rozmowy. Zdecydowaliśmy, że pierwsze spotkanie robocze odbędzie się na początku 2011 roku w Kaliningradzie" - zaznaczyła.

Powiedziała, że rozmawiała też z ministrem nt. obniżenia stawek roamingu telefonii komórkowej w Polsce i Rosji. "Polacy, którzy wyjeżdżają do Rosji na wakacje czy w celach biznesowych płacą zbyt duże stawki w roamingu. Podobnie Rosjanie w Polsce. Zgodziliśmy się co do tego, że należy to zmienić. Chcemy nad tym również pracować podczas spotkania w Kaliningradzie"' - podkreśliła.

do78t32

Powiedziała też, że w czasie poniedziałkowych rozmów Szczegolewa interesowały rozwiązania uchwalonej w tym roku ustawy o wspieraniu sieci i usług telekomunikacyjnych. Ustawa ta ma usprawnić inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną i tym samym zwiększyć konkurencję na rynku. Ma to z kolei umożliwić m.in. rozwój e-usług, np. bankowości, zakupów czy nauki w internecie. Nowe prawo m.in. usuwa bariery prawne i administracyjne w zakresie dostępu do gruntów i budynków. Ma to przyspieszyć wydawanie unijnych pieniędzy.

Gaj dodała, że minister zaprosił ją na wystawę dot. cyfrowych technologii, która odbędzie się w maju 2011 roku w Moskwie. - Ja z kolei zaprosiłam go na konferencję dotyczącą dywidendy cyfrowej, która odbędzie się już w czasie polskiej prezydencji w UE - 27 października w Gdańsku. Będziemy już wtedy po roku wspólnych uzgodnień, które - mam nadzieję - zakończą się sukcesem - podsumowała.

Umowy oraz memorandum zostały podpisane w obecności prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Bronisława Komorowskiego.

do78t32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do78t32

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj