Trwa ładowanie...

Podwyżka mandatów. Rowerzyści muszą uważać

800 zł - tyle od soboty trzeba zapłacić za parkowanie, bez koniecznych uprawnień, w miejscu dla niepełnosprawnych. Więcej zapłacą też ci kierowcy, którzy zignorują ograniczenia wjazdu pojazdów o określonej masie.

Share
Podwyżka mandatów. Rowerzyści muszą uważać
Źródło: © whitelook.Fotolia.com
d1gjbje

Zmieniają się mandaty za wykroczenia w ruchu drogowym. Więcej zapłacą kierowcy za parkowanie na kopercie, rowerzyści za jazdę po spożyciu oraz piesi za brak odblasków.

Rozporządzenie ws. wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń, które weszło w sobotę w życie, ma dostosować przepisy dotyczące mandatów do zmian w prawie, które nastąpiły w 2014 r. Zwiększa też wysokość mandatów za część wykroczeń popełnianych przez kierowców.

Najważniejsze zmiany dotyczą kwestii związanych z parkowaniem w miejscach z zakazem lub w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Kierowca, który zaparkuje na kopercie dla osób niepełnosprawnych i będzie się przy tym bezprawnie posługiwać kartą parkingową wystawioną dla osoby niepełnosprawnej, może dostać mandat w wysokości do 1000 zł. Za samo posługiwanie się w nieuprawniony sposób kartą parkingową grozi 300 zł mandatu. Natomiast za parkowanie na "kopercie" lub miejscu zastrzeżonym - 800 zł (dotychczas było to 500 zł).

d1gjbje

500 za gaz na rowerze

Uregulowano kwestie mandatów dla nietrzeźwych rowerzystów. Nowe przepisy głoszą, że "kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu" jest wykroczeniem. W efekcie zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł; natomiast za stan po użyciu alkoholu od 0,2 do 0,5 promila grozić będzie grzywną od 300 do 500 zł. Podobne kary mają być stosowane w przypadku osób pod wpływem "środków działających podobnie do alkoholu".

Wzrasta wysokość mandatów dla kierowców m.in. ciężarówek, którzy albo wjadą na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamią zakaz dotyczący wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie. Dotąd można było za to wykroczenie dostać mandat w wysokości 350 zł, teraz będzie to 500 zł.

Uwaga na odblaski

Ustalona została również wysokość mandatów za brak "odblasków" - do 100 zł. Chodzi o obowiązek używania takich elementów, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym (chyba że jest to chodnik lub droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych). Obowiązek taki wprowadziła pod koniec sierpnia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Od soboty 100 zł za brak kasku ochronnego zapłacić będą musieli nie tylko motocykliści i motorowerzyści, ale też kierowcy czterokołowców, czyli m.in. quadów. Stuzłotowy mandat będą mogli też dostać za przewożenie pasażera bez kasku.

Taka sama kara grozi rodzicom, którzy bez uprawnień, będą przewozić dzieci coraz popularniejszym wózkiem rowerowym.

d1gjbje

Podziel się opinią

Share
d1gjbje
d1gjbje