Trwa ładowanie...

Polacy na chorobowym... urlopie

Podczas kontroli ZUS wychodzi na jaw, że chorzy pracownicy "leczą się" na zagranicznych wycieczkach lub przy plewieniu domowego ogródka
Share
Polacy na chorobowym... urlopie
Źródło: © Ana Blazic Pavlovic - Fotolia.com
d39dpe2

- pisze "Dziennik Polski".

I w całym 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych łącznie wstrzymał lub ograniczył wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę aż 212 mln zł.

Z kolei ZUS w Krakowie w 2013 r. "zaoszczędził" z tego samego tytułu blisko 1 mln zł. Połowę tej kwoty stanowią wstrzymane wypłaty po kontroli 20 tys. chorych krakowian, przebadanych w gabinetach zusowskich lekarzy orzeczników - okazało się, że chorobę symuluje prawie co 10 pacjent. Zaś wypłatę pozostałej kwoty wstrzymano po kontrolach w domach chorych - wylicza dziennik.

d39dpe2

Polecamy: Po tych studiach nie ma pracy

Wstrzymanie świadczeń chorobowych wynika z tego, że ubezpieczeni często traktują swoje zwolnienie lekarskie jako dodatkowy urlop i np. wybierają się na zagraniczne wczasy, przeprowadzają remont mieszkania lub pracują w ogrodzie - wskazuje Anna Szaniawska z krakowskiego oddziału ZUS.

Jak dodaje, zdarza się też, że mimo przebywania na zwolnieniu przedsiębiorcy wykonują pracę w swojej firmie, a pracownicy dorabiają w innym miejscu.

Najnowsze oferty pracy z całej Polski. Kliknij i wybierz interesującą Cię branżę!

d39dpe2

Podziel się opinią

Share
d39dpe2
d39dpe2