Polakom każą dopłacać w McDonald's. Niemcom już nie
Od pewnego czasu klienci sieci McDonald's w Polsce muszą dodatkowo płacić za jednorazowe plastikowe kubki, chyba że przyniosą własny. Co ciekawe, ta sama sieć ma bardziej korzystne dla klientów rozwiązanie w Niemczech.
Jak podaje "Business Insider", dodatkowa opłata za jednorazowe plastikowe kubki jest wynikiem unijnej dyrektywy dotyczącej jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, znaną jako dyrektywa SUP. W Polsce zakup kawy czy deseru McFlurry w McDonald's wiąże się z dodatkową opłatą 30 groszy za jednorazowy kubek, chyba że klient przyniesie własny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Test kubełków z KFC i Żabki.
McDonald's w Niemczech podszedł do tych samych wymogów w inny sposób. Od 2023 r. w Niemczech klienci McDonald's mogą wybierać wielorazowe plastikowe opakowanie, za które płacą 2 euro, czyli w przeliczeniu ok. 8,5 zł, ale po jego zwrocie w dowolnej restauracji w kraju otrzymują kaucję z powrotem. Istnieje też możliwość wyboru papierowego opakowania bez dodatkowej opłaty.
W praktyce deser McFlurry w papierowym kubku kosztuje 3,99 euro, a w plastikowym z kaucją — 5,99 euro. Klienci mogą więc wybrać tańszą opcję bez kaucji lub zapłacić więcej, ale z możliwością odzyskania pieniędzy.
Serwis zwrócił się do firmy McDonald's z prośbą o komentarz w tej sprawie. "W ramach globalnej strategii, której celem jest osiągnięcie zeroemisyjności, jednym z trzech kluczowych obszarów działania jest redukcja zużycia i ograniczenie liczby odpadów, w tym opakowań" - przekazuje serwisowe sieć McDonald's.
Zaznaczyli, że zgodnie z wymogami ustawy implementującej w Polsce dyrektywę SUPD, cena końcowa zawiera opłatę konsumencką pobieraną od każdego opakowania zawierającego dodatek polimeru.
"W Polsce, wspólnie z recyklerem z Torunia, firmą Miklan-Ryza, opracowaliśmy i wdrożyliśmy innowacyjną technologię, dzięki której odzyskujemy włókna papierowe z tzw. opakowań trudnych - zawierających domieszkę polimeru lub zabrudzonych żywnością. Odpady opakowaniowe przetwarzamy na ręczniki papierowe i papier toaletowy, które – już w nowej postaci – ponownie trafiają do naszych restauracji. Dodatkowo od kilku lat w naszych restauracjach dostępna jest opcja Mam swój kubek, a w czerwcu 2024 r. wprowadziliśmy do sprzedaży kubki wielokrotnego użytku YourCup" dodaje sieć.
Lodziarnie także doliczają opłatę
W związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy SUP, przedsiębiorcy muszą przystosować się do licznych zmian dotyczących obrotu jednorazowymi wyrobami plastikowymi.
Jak pisaliśmy w WP Finanse, zmiany te objęły także lodziarnie. Chociaż kubki papierowe są kojarzone z ekologią, nie wszystkie nadają się do recyklingu z uwagi na warstwę wosku lub plastiku. W efekcie niektóre lodziarnie zaczęły naliczać dodatkowe opłaty.
Na przykład, w sieci Polish Lody we Wrocławiu, dodatkowa opłata wynosi 30 groszy, w lodziarni Słodka Przystań w Porcie Popowice - 50 groszy, a natomiast w sieci lodziarnio-kawiarni Grycan opłata wynosi 25 groszy za kubek i 31 groszy za inne opakowania — czytamy w "Gazecie Wyborczej".