Trwa ładowanie...

Polska liderem regionu

Pomimo kryzysu polskie firmy radzą sobie znakomicie. Rośnie ich znaczenie. Na XIX Forum Ekonomicznym w Krynicy zaprezentowano listę 500 największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska liderem regionuŹródło: Jupiterimages
d4a9fvt
d4a9fvt

Na liście Europa 500, przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i firmą doradczą Deloitte znalazło się aż 188 polskich firm - 12 więcej niż przed rokiem. Andrzej Sadowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, zwraca uwagę, że przedsiębiorcy nie zwracają uwagi na polityczną zawieruchę wokół kryzysu i robią swoje.

Wśród 1041 spółek z 18 państw większość zanotowała wzrost przychodów, który średnio wyniósł 20 procent.

Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, pomimo kryzysu, by znaleźć się w pierwszej pięćsetce, trzeba było się pochwalić przychodem większym o 60 mln euro niż w roku ubiegłym. W 2009 było to 460 mln euro.

Na liście nie brakuje polskich firm. Niekwestionowanym liderem zostaje PKN Orlen. Zdecydowane prowadzenie wśród firm ubezpieczeniowych utrzymuje PZU.

Wśród dziesięciu największych firm pod względem wartości rynkowej, aż pięć jest z nad Wisły. Choć tu prowadzi czeski koncern energetyczny CEZ. Również wśród firm z sektora bankowego liderem jest spółka CSOB znad Wełtawy. W pozostałych branżach prowadzą Polacy.

O rankingu czytaj więcej na stronach "Rzeczpospolitej"

JK - wp.pl / Rzeczpospolita

d4a9fvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a9fvt