Trwa ładowanie...

Polska opiekunka ma płacić abonament RTV za niemiecką rodzinę

„To brzmi jak absurd" - pisze „Westdeutsche Allegmeine Zeitung”. Pewna Polka opiekująca się niepełnosprawnym Niemcem musi płacić abonament RTV. Częściowo sparaliżowany podopieczny Polki twierdzi: „to bezczelność"

Polska opiekunka ma płacić abonament RTV za niemiecką rodzinęŹródło: © wolf1984 - Fotolia.com
d2zn0t0
d2zn0t0

„To brzmi jak absurd" - pisze „Westdeutsche Allegmeine Zeitung”. Pewna Polka opiekująca się niepełnosprawnym Niemcem musi płacić abonament RTV. Częściowo sparaliżowany podopieczny Polki twierdzi: „to bezczelność”.

Zachodnioniemiecka gazeta „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” opisuje dość kuriozalny przypadek Polki, Anny Łukszo, która od końca grudnia ub.r. opiekuje się 78-letnim Hansem-Peterem Dominiakiem. Opiekunka ma swój skromny pokój, telewizję ogląda jednak w pokoju dziennym wraz z małżeństwem Dominiaków. „Po niemiecku nie rozumie zbyt wiele. Niemniej ona i jej pracodawcy otrzymali prawie jednocześnie list z działu obsługi klienta ARD/ZDF/Deutschlandradio” (związku publicznych nadawców niemieckich, red.), pisze dziennik.

„W piśmie Polka została wezwana do zapłacenia abonamentu RTV w wysokości 17,98 euro miesięcznie, i to z datą wsteczną - od chwili zamieszkania w Heuweg. Jednocześnie Dominiak został poinformowany o zwolnieniu z płacenia abonamentu RTV z racji niepełnosprawności”. „To przecież Anna mieszka u nas, nie odwrotnie" - komentuje urzędniczą decyzję żona inwalidy potrząsając z niedowierzaniem głową. Hans-Peter Dominiak określa postępowanie niemieckich urzędników jako „czysty żart”.

d2zn0t0

Jak podaje dziennik, żona inwalidy poinformowała biuro obsługi klienata o tym, że opiekunka męża wyjechała na kilka tygodni na urlop do Polski, jednak uzyskała odpowiedź, że nawet podczas czasowej nieobecności w Niemczech kobieta zobowiązana jest płacić abonament. „Teraz Anna Łukszo boi się, że przed drzwiami domu rodzinnego na Mazurach może stanąć niemiecki urzędnik”.

Jak podaje gazeta, Polka zwróciła się z pytaniem do agencji pośrednictwa pracy, dzięki której trafiła do pracy u Dominiaków, i dowiedziała się, że żaden z jej kolegów i koleżanek nie musiał płacić abonamentu RTV w Niemczech. „Do końca lipca kobieta będzie w Polsce. Jednak gdy wróci do Niemiec, otrzyma list z centrum płatności abonamentu”, tyle informacji udało się uzyskać gazecie od instytucji, która zasłania się ochroną danych osobowych. List do państwa Dominiaków w tej sprawie miał zostać wysłany już w miniony piątek.

Agnieszka Rycicka
red.odp.: Iwona D. Metzner

d2zn0t0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zn0t0