ycipk-3vbo5w
ycipk-3vbo5w

Abonament RTV - Najnowsze informacje

Odbiornik telewizyjny Shutterstock
Podziel się

Co do zasady, abonament RTV umożliwia realizację misji mediom publicznym. Opłacanie używania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych jest obowiązkiem ustawowym. Należy go płacić za każde zarejestrowane urządzenie tego typu.

ycipk-3vbo5w

Rejestracja odbiornika radio-telewizyjnego

Jak zarejestrować telewizor lub odbiornik radiowy? W ciągu 14 dni od momentu wejścia w posiadanie urządzenia należy zgłosić się do urzędu pocztowego. Można to zrobić również bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej Poczty Polskiej.

Na dowód, właściciel odbiornika powinien przechowywać dwa potwierdzenia:

  • wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zgłoszenie zmiany danych;
  • zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika;

Abonament RTV - jak płacić?

Opłaty abonamentowe należy wnieść do 25. dnia miesiąca okresu rozliczeniowego. Gdzie dokonać wpłaty? We wszystkich placówkach pocztowych lub na stronie internetowej Poczty Polskiej (bez dodatkowych kosztów).

ycipk-3vbo5w

Numer rachunku do wpłat zawiera indywidualny numer identyfikacyjny abonamenta. Osoby fizyczne uiszczają tylko jedną opłatę - radiową, telewizyjną lub radiowo-telewizyjną. Niezależnie od liczby używanych urządzeń w gospodarstwie domowym czy w samochodzie.

Zwolnione z płacenia abonamentu są osoby:

  • powyżej 75. roku życia;
  • posiadające I grupę inwalidzką;
  • będące inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • powyżej 60 roku życia, które mają prawo do emerytury o wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia;

Ile wynosi opłata za abonament RTV?

Od 1 stycznia 2017 roku opłata za radiodobiornik wynosi 7 zł miesięcznie, a za używanie radia i telewizora - 22,70 zł.

Abonament można też zapłacić z góry za dowolną liczbę miesięcy. Przy uregulowaniu należności za cały rok można dostać 10 proc. rabatu.

ycipk-3vbo5w

Zmiany w abonamencie radiowo-telewizyjnym

Zmiany w ustawie abonamentowej to propozycja rządu, który chce doprowadzić do lepszej ściągalności opłat za użytkowanie odbiorników. Mają w tym pomóc sieci kablowe i platformy cyfrowe. Będą musiały przekazywać Poczcie Polskiej dane swoich klientów.

ycipk-3vbo5w
ycipk-3vbo5w
ycipk-3vbo5w