Trwa ładowanie...

Polskie nastolatki pokochały aukcje

Każdego dnia przybywa nastolatków w wieku 13-18 lat, którzy zakładają konta na portalu aukcyjnym Allegro Junior i sprzedają różne rzeczy. Sprzedające dzieci zapominają jednak bardzo często o płaceniu podatku za towary - pisze "Rzeczpospolita".

Polskie nastolatki pokochały aukcjeŹródło: Wikipedia, fot: hubert smietanka
d1ran3f
d1ran3f

Tylko w lipcu pociechy kupiły blisko 150 tys. przedmiotów na 90 tys. aukcji. To są miliony złotych. Z tych transakcji często trzeba rozliczyć się z fiskusem.

Dzieci najczęściej handlują grami, odzieżą, obuwiem, dodatkami oraz telefonami i akcesoriami. Nie mogą sprzedawać ani kupować jednak nieruchomości, samochodów oraz broni.

Jednorazowo nastolatek może nabyć towary na aukcji za maksymalnie 500 zł.

Zyski osiągane przez małoletnich ze sprzedaży internetowej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie dotyczy to transakcji jednorazowych rzeczami używanymi po sześciu miesiącach od nabycia.

d1ran3f

Jak informuje Justyna Stefańska, ekspert podatkowy, zysk ze sprzedaży rzeczy przed upływem sześciu miesięcy podlega odrębnemu od rodziców opodatkowaniu. W takiej sytuacji rodzice muszą złożyć za nie PIT, a gdy dochód przekroczy określony limit (3091 zł w 2011 roku) to będą musieli również zapłacić 18 proc. podatku od dochodu.

Za niezłożenie zeznania w imieniu dziecka oraz za nieujawnienie dochodów osiągniętych przez nie lub wykazanie ich w nieprawidłowej wysokości odpowiedzialność karnoskarbową ponoszą rodzice.

d1ran3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ran3f