Trwa ładowanie...

Pomadki do ust mogą powodować raka. Niepokojące wyniki francuskich badań

Niektóre pomadki do ust mogą być szkodliwe dla zdrowie – alarmuje francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir. W niemal połowie przebadanych wykryto pochodne ropy naftowej - nasycone oleje mineralne i aromatyczne oleje naturalne.

Share
Pomadki do ust mogą powodować raka. Niepokojące wyniki francuskich badańŹródło: 123RF.COM
d1voksw

W 10 z 21 przebadanych najpopularniejszych pomadek dostępnych na francuskim wykryto nasycone oleje mineralne oraz aromatyczne oleje mineralne – pochodne ropy naftowej. Część z tych kosmetyków dostępna jest na polskim rynku.
Substancje mogą powodować rozwój nowotworów oraz powodować zaburzenia endokrynologiczne - po spożyciu odkładają się w wątrobie i węzłach chłonnych.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy przedstawiciele świata nauki zgadzają się z kancerogennym działaniem olejów ze wzgledu na fakt, iż dotychczas nie przeprowadzono jednoznacznych badań w tej kwestii. Te węglowodory m.in. w Polsce mogą być wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości również nie potwierdza, by oleje mogły wpływać na rozwój nowotworów.

Zobacz też: Fakty i mity o alergii

Nawet przy założeniu, że stosowanie tego typu substancji w kosmetykach do pielęgnacji skóry nie niesie za sobą ryzyka dla zdrowia człowieka, to wprowadzenie ich do składu pomadek może być potencjalnie groźnie. Oleje mineralne oraz inne węglowodory nasycone zostały zakazane w przemyśle spożywczym. Z tego powodu przedstawiciele UFC Que-Choisir ostrzegają przed stosowaniem konkretnych pomadek, które w niewielkich ilościach, ale są przez nas zjadane.

d1voksw

Lista pomadek, na które zgodnie z raportem UFC Que-Choisir, należy uważać:

Macadamia Yves Rocher;
Pomadka odzywcza skarby miodu Garnier Ultra Doux;
Classic Care marki Labello;
Klasyczny nawilżający balsam do ust Carmex;
Nultric, pomadka do ust suchych produkowana przez La Roche Posay;
Nagietkowa pomadka Homéostick marki Boiron;
Pomadka odżywcza produkowana przez d'Avène Cold cream;
Pomadka odzywcza marki Le petit Marseillais;
Nawilżająca pomadka produkowana przez firmę Aptonia;
Nawilżająca pomadka Uriage.

d1voksw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1voksw
d1voksw