Ponad 3 mln osób dostaną pismo z ZUS. Ważne informacje o kontach
ZUS rozpoczął wysyłanie informacji o stanie konta płatników za 2024 r. Dzięki temu 3,3 mln osób dowiedzą się, czy mają nadpłatę, niedopłatę lub saldo zerowe. Podpowiadamy, jak uregulować zaległości i odzyskać należne środki.
Wysyłka informacji rozpoczęła się we wtorek 7 stycznia. Płatnicy, którzy rozliczali i wpłacali składki w 2024 r., mogą się z nimi zapoznać na swoich profilach na PUE/eZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
"Podamy również, jaką kwotę płatnik wpłacił w 2024 r. i na jakie należności rozliczyliśmy te wpłaty. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację, jaka kwota pozostała jeszcze do spłaty" - czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS.
Jak uregulować niedopłatę w ZUS?
Płatnik, który posiada niedopłatę, powinien jak najszybciej ją uregulować. ZUS wskazuje, że można to zrobić w ratach, ale należy złożyć wniosek. W tym celu warto skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, który wskaże, jakie dokumenty będą niezbędne.
W przypadku niewielkich zaległości można zwiększyć bieżącą wpłatą o wysokość niedopłaty. Dodatkowo należy opłacić odsetki za zwłokę.
Nadpłata na koncie w ZUS. Jak ją odzyskać?
Natomiast płatnicy z nadpłatą mogą ją odliczyć od bieżących składek. Należy to zrobić w najbliższym terminie płatności składek.
Ewentualnie można także zwrócić się z wnioskiem do ZUS o zwrot środków. W tym celu niezbędne jest przesłanie formularza RZS-P. Nadpłata zostanie przekazana na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika w ZUS.
"W informacjach, które otrzymują obecnie płatnicy składek, uwzględniamy deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na kontach płatników do 31 grudnia 2024 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE/eZUS" - czytamy w komunikacie.
eZUS zamiast PUE ZUS
Dotychczas informacje o stanie konta można było sprawdzić na PUE ZUS. Jednak w sierpniu doszło do modernizacji i PUE zamieniło się w eZUS.
Instytucja wyjaśnia, że nowe rozwiązania mają zapewnić większe bezpieczeństwo użytkownikom. Oznacza to, że hasła będą musiały składać się z co najmniej 12 znaków, a system poprosi użytkowników o ich zmianę po zalogowaniu.