Trwa ładowanie...
budżet

Portugalia: Parlament zatwierdził nowe cięcia budżetowe

Parlament Portugalii uchwalił w piątek nowelizację budżetu, wprowadzając poprawki zakładające nowe oszczędności w ramach polityki stabilizowania finansów publicznych, do czego Lizbona zobowiązała się w zamian za pomoc od zagranicznych kredytodawców.

Share
Portugalia: Parlament zatwierdził nowe cięcia budżetowe
Źródło: Jupiterimages
d1uxpe8

Jak zauważa AFP, poprawki do budżetu przyjęto bez problemu dzięki większości w parlamencie, którą ma centroprawicowa koalicja rządowa, i pomimo licznych głosów sprzeciwu głównej siły opozycyjnej w kraju, Partii Socjalistycznej, oraz skrajnej lewicy.

- Poprawiony budżet uwzględnia środki, które pozwolą nam utrzymać do końca roku deficyt na poziomie 5,5 proc. PKB - podkreślił minister finansów Vitor Gaspar. W 2012 roku deficyt budżetu wynosił 6,4 proc. PKB.

d1uxpe8

W ramach oszczędności zdecydowano się na zmniejszenie wydatków wszystkich ministerstw i wydłużenie tygodniowego czasu pracy w administracji państwowej z 35 do 40 godzin. Rząd chce również zredukować o 30 tys. liczbę zatrudnionych w sektorze publicznym; obecnie pracuje tam 700 tys. osób.

Odpierając ataki opozycji, minister Gaspar podkreślał, że przyznana Portugalii przed dwoma laty pomoc międzynarodowa "nie jest porażką". - Pozwoliła ona powrócić (Portugalii) na rynki dużo wcześniej niż przewidywano - zaznaczył.

AFP pisze, że nowe cięcia budżetowe zastępują te zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Na początku kwietnia trybunał orzekł, że część programu oszczędności budżetowych rządu premiera Pedra Passosa Coelho nie jest zgodna z prawem, w tym m.in. ogólne podniesienie podatków, zmniejszenie dodatków urlopowych dla pracowników państwowych i emerytów oraz zmniejszenie zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych.

W maju 2011 roku Portugalia otrzymała od strefy euro, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego pożyczkę w wysokości 78 mld euro. W zamian zobowiązała się jednak do drastycznych oszczędności, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy i uzdrowić finanse państwa. (PAP)

cyk/ ap/

d1uxpe8

Podziel się opinią

Share
d1uxpe8
d1uxpe8