Posłowie chcą, by zwracać VAT na ubranka dla dzieci
Osoby, które poniosą koszty podwyżki podatku na produkty dziecięce, będą mogły się ubiegać o jego odzyskanie, jeśli Sejm zaakceptuje poselskie pomysły.
08.03.2011 | aktual.: 08.03.2011 06:59
Rekompensatę finansową za podniesienie stawki podatku na dziecięce obuwie i ubranka przewidują dwa wniesione do Sejmu projekty ustaw.
To reakcja na planowaną podwyżkę VAT, do której obliguje nas wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Przypomnijmy: 28 października 2010 r. sąd ten uznał, że Polska, stosując niższą stawkę VAT na ubranka i obuwie dziecięce, naruszyła unijną dyrektywę (wyrok C-49/09). Nie przekonał go argument, że stosowanie obniżonej stawki podatku ma na celu stymulowanie przyrostu naturalnego. – Z prawnego punktu widzenia nie może to uzasadniać naruszenia przez państwo członkowskie przepisów dyrektywy – stwierdził Trybunał.
Różnica do oddania
Podniesienie stawki VAT na artykuły dziecięce jest już nieuniknione, posłowie pracują więc nad przepisami, które mają złagodzić jego skutki.
- Prawo unijne nie zabrania wprowadzenia mechanizmów rekompensujących podwyżkę – mówi Wojciech Kotowski, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – Osoby, które kupią dziecięce ubrania i obuwie po podniesieniu stawki VAT, będą więc mogły odzyskać różnicę w kwocie podatku. Projekty różnie określają limity takiego zwrotu, z jednego z nich wynika nawet, że przysługuje nie tylko rodzicom lub opiekunom dzieci, ale każdej osobie, która poniesie wydatek.
Aby odzyskać nadwyżkę, trzeba będzie złożyć wniosek. Należy w nim opisać poniesione wydatki i sporządzić wykaz dokumentujących zakupy faktur (ich kopie trzeba dołączyć do wniosku).
Wykaz ułatwi odzyskanie
- Pozytywnie należy ocenić przedstawioną w jednym z projektów propozycję, aby Ministerstwo Finansów przygotowało wykaz artykułów, których zakup uprawnia do zwrotu różnicy VAT - mówi Piotr Gaczyński, doradca podatkowy w Accreo Taxand. – To znacznie ułatwiłoby wnioskodawcom życie. Oczywiście urzędy i tak będą weryfikować zasadność zwrotu, proponowane przepisy mówią zresztą, że oddadzą pieniądze bez wydawania decyzji tylko wtedy, gdy prawidłowość wniosku nie budzi wątpliwości.
- Nowe przepisy wymagają dopracowania, nieuzasadniona wydaje mi się np. propozycja, by zwrotu wydatków dokonywał wójt, burmistrz lub prezydent miasta – dodaje Wojciech Kotowski. - Te organy nie zajmują się przecież VAT w codziennej pracy i zweryfikowanie wniosków sprawi im na pewno więcej trudności niż urzędom skarbowym. Generalnie zresztą nowe przepisy spowodują większe obciążenie administracji skarbowej.
- Idea jest słuszna, ale wykonanie niewątpliwie będzie wymagało dużo zachodu od podatników i aparatu skarbowego - podsumowuje Piotr Gaczyński.
Kto nie dostanie
Zwrot wydatków nie będzie przysługiwał tym, którzy dokonali zakupów jako podatnicy VAT i w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Przemysław Wojtasik
Z podwyżką nie można zwlekać
Z uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT wynika, że podwyżka VAT na ubranka i obuwie dziecięce czeka nas dopiero od 1 stycznia 2012 r. Polska wprawdzie nie ma terminu, w którym musi dostosować przepisy do regulacji unijnych, jak jednak wynika z pisma ministra spraw zagranicznych (przesłanego do Komisji Finansów Publicznych Sejmu), powinno to nastąpić jak najszybciej.
Trybunał Sprawiedliwości w wyrokach w sprawach 227-230/85 podkreślił, że działania w celu zastosowania się do wyroku „muszą być podjęte natychmiast i muszą być zakończone tak szybko, jak szybko jest to możliwe“.
Odwlekając zmiany, ryzykujemy sankcje finansowe - ryczałt albo karę pieniężną naliczaną za każdy dzień naruszania prawa Unii Europejskiej.