Powolny powrót optymizmu

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się neutralnie, a zmiany indeksów przez całą sesję były praktycznie niezauważalne.

Taka sytuacja wynikała z faktu, iż jutro giełda nie pracuje, a inwestorzy nie chcą zajmować nowych pozycji, nie mając możliwości zareagowania na ewentualne zmiany w USA. Indeks blue chipów wzrósł dzisiaj 0,61 proc., indeks średnich spółek spadł 0,32 proc., a indeks sWIG80 stracił na wartości 0,08 proc.

Bohaterem dzisiejszej sesji były akcje Kulczyk Oil Ventures Inc. Spółka podała, że podczas robót wiertniczych w Brunei natrafiono na możliwe złoża ropy naftowej. Rozpoczęto intensywny program pomiarowy, który ma określić ilość oraz właściwości węglowodorów. W opinii spółki wstępne wyniki analiz odwiertu są bardzo obiecujące. W najbliższym czasie, po dokonaniu precyzyjniejszych badań, podane zostaną dalsze szczegółowe informacje. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie złożami ropy naftowej na lądzie (onshore) – koncesje na takie złoża posiada KOV – co wiąże się z ogromnym wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej, w wyniku którego rząd amerykański wprowadził obostrzenia dotyczące odwiertów na morzu (offshore).

Informacją dnia było podanie przez Ministerstwo Skarbu maksymalnej ceny emisyjnej dla Taurona. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje spółki, płacąc 0,70 zł za sztukę. Zdaniem analityków powyższa cena daje dyskonto w porównaniu do PGE pod względem wskaźnika EV/EBIDTA. Nieco mniej korzystnie wygląda powyższe porównanie w odniesieniu do innej spółki z branży, a mianowicie Enei. Zapisy na akcje Taurona potrwają od 9 do 18 czerwca, natomiast debiut planowany jest na około 30 czerwca. Odnośnie PGE wspomnę, że Ministerstwo Skarbu podtrzymuje plany dotyczące możliwości wypłaty w drugiej połowie roku dywidendy zaliczkowej. Walory zyskiwały na dzisiejszej sesji niemalże 3 proc.

Na warszawski parkiet powrócił umiarkowany optymizm. Z technicznego punktu widzenia istotnym celem do pokonania przez obóz byków jest obecnie poziom 2444 pkt (linia trendu wzrostowego wyznaczona od lutego 2009). Pokonanie tej bariery skutkować może dojściem do kolejnego istotnego poziomu 2483 pkt, a przebicie może nas doprowadzić do strefy 2 600 pkt. Gdyby jednak w trakcie następnych sesji dominowały niedźwiedzie, sygnał sprzedaży pojawi się w momencie przebicia poziomów ostatnich dołków (2259 pkt). Spoglądając na notowania ostatnich trzech dni, pomimo braku znaczących obrotów, rynek konsoliduje się przy linii wspomnianego trendu, co w połączeniu z notowaniami giełd poza naszą zachodnią granicą daje realne szanse na kontynuację dalszego ruchu wzrostowego.

Grzegorz Skrzyczyński
DM BZ WBK SA

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

gpwdm bz wbkwig

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)