Powstała podstrefa Białystok Suwalskiej SSE

Blisko 30 hektarów ma istniejąca formalnie
od wtorku podstrefa Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy
Ekonomicznej (SSSE). We wtorek weszło w życie rozporządzenie Rady
Ministrów powołujące tę podstrefę.

Rozporządzenie w sprawie zmiany granic SSSE było wydane 15 grudnia, we wtorek uprawomocniło się - poinformowała PAP Hanna Piotrowska, pełnomocnik prezydenta Białegostoku ds. strefy.

Po włączeniu podstrefy Białystok, SSSE obejmuje grunty o powierzchni blisko 342,8 ha, położone na terenach miast w woj. podlaskim: Białystok, Grajewo i Suwałki, Ełk (warmińsko-mazurskie) oraz gmin: Gołdap (warmińsko-mazurskie) i Małkinia Górna (mazowieckie).

Powstanie podstrefy Białystok ma przede wszystkim służyć podniesieniu atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej miasta i województwa.

Obszar Białystok ma 29,9 ha w dwóch kompleksach położonych w południowo-wschodniej części miasta (między ulicami Mickiewicza, Borsuczą, Myśliwską i Solnicką). Grunty należą do gminy. Trwa przygotowywanie tych terenów pod inwestycje, grunty muszą być bowiem uzbrojone. Przebudowywane są też ulice w sąsiedztwie strefy tak, by był tam ułatwiony dojazd. Miasto pozyskało na ten cel środki z UE. Łącznie te prace mają kosztować ok. 55 mln zł.

Jak powiedział we wtorek PAP prezes SSSE Grzegorz Mackiewicz, do czasu gdy nie zakończą się prace przy uzbrajaniu terenu, nie można na razie uruchomić sprzedaży tych terenów przyszłym inwestorom. Przetarg na te grunty ma zostać ogłoszony wiosną, rozstrzygnięcie jest wstępnie planowane na koniec drugiego kwartału 2009 roku. Równolegle będzie prowadzona procedura wydawania zezwoleń inwestorom na działalność w strefie - dodał Mackiewicz. Już kilka miesięcy temu działki w strefie zostały podzielone. Mają powierzchnię od 1 do 5 hektarów.

Już wcześniej wiele firm deklarowało chęć zainwestowania w podstrefie Białystok SSSE. Władze miasta we wrześniu wymieniały 11 firm z branż m.in. bieliźniarskiej (skupione w Podlaskim Klastrze Bielizny), przetwórstwa spożywczego, mechanicznej, elektromaszynowej i drzewnej.

Łącznie na terenie SSSE zainwestowały dotychczas 52 podmioty, powstało ok. 4,2 tys. miejsc pracy, a przedsiębiorcy zainwestowali ok. 635 mln zł.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)