Masz działkę ze słupem energetycznym? Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok

Masz problem ze słupem na działce? Sąd Najwyższy wydał kluczowy wyrok dla właścicieli działek z instalacjami przesyłowymi. Sytuacja dotyczy przypadków, w których spółki energetyczne domagają się służebności przesyłu na prywatnym gruncie.

Ważny wyrok ws. słupów energetycznych na działce
Ważny wyrok ws. słupów energetycznych na działce
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

W przypadku sporów dotyczących słupów energetycznych należy przypomnieć, że Sąd Najwyższy orzekł, że przyznanie prawa do służebności przesyłu wymaga rzeczywistego i pełnego wykorzystywania infrastruktury przesyłowej. Instalacje muszą być widoczne i gotowe do użytku, co dotyczy głównie tych istniejących ponad trzy dekady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Śmietniki przyszłości na osiedlu w Polsce. Sprawdziliśmy, jak działają

Sprawa trafiła do sądu na wniosek firmy energetycznej, która chciała zasiedzenia służebności przesyłu dla linii energetycznej na prywatnej posesji.

Czym jest służebność przesyłu? Jest to prawo, które pozwala firmie na wykorzystanie cudzej nieruchomości w określonym zakresie, obejmującym nie tylko grunt, ale także budynki czy pomieszczenia.

Sąd podkreślił, że firma nie dostarczyła dowodów na widoczność linii przed 1988 r. Prawo do użytkowania można uzyskać po 30 latach, jeśli urządzenia są "trwałe i widoczne". Firma złożyła apelację do Sądu Najwyższego, ale jej skarga została odrzucona.

Dzięki tej służebności przedsiębiorstwo może wejść na teren, aby zainstalować urządzenia przesyłowe, a także je naprawić, wymienić czy konserwować, kiedy jest to konieczne.

Budowa to nie zasiedzenie. Jest wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Okręgowy w Płocku odrzucił wniosek spółki o zasiedzenie, uzasadniając, że jest to możliwe jedynie wtedy, gdy linia faktycznie przesyła energię.

Sąd zauważył, że spółka nie przedstawiła dokumentów, które potwierdzały, że słup był widoczny przed 1988 r. Zgodnie z przepisami, prawo do korzystania z urządzeń przesyłowych można zdobyć po 30 latach, ale tylko wtedy, gdy urządzenie jest "trwałe i widoczne".

Samo wejście na działkę i rozpoczęcie budowy słupa energetycznego nie wystarcza, by mówić o pełnym użytkowaniu terenu w kontekście zasiedzenia.

Źródło artykułu:WP Finanse
nieruchomośćgruntydziałki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)