Trwa ładowanie...
d134g4m

Powstanie 12 tys. miejsca w Zagłębiowskiej Strefie Gospodarczej

Blisko 12 tysięcy miejsc pracy może
docelowo powstać na blisko 600-hektarowym terenie nowotworzonej
Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej, która obejmie tereny w pięciu
miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

d134g4m
d134g4m

Ich przygotowanie pod inwestycje zajmie maksymalnie cztery lata i pochłonie ok. 47 mln euro, z czego 85 proc. ma pochodzić z unijnych funduszy strukturalnych. Pierwsze tereny strefy mają być gotowe w końcu 2009 roku.

W poniedziałek prezydenci i burmistrzowie Jaworzna, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi i Będzina oraz starosta powiatu będzińskiego, podpisali list intencyjny w sprawie przygotowania i realizacji projektu pod nazwą "Gospodarcza Brama Śląska". Samorząd woj. śląskiego zaliczył to przedsięwzięcie do kluczowych dla regionu w latach 2007-2013.

To pierwszy tego typu projekt, obejmujący tereny w kilku sąsiadujących ze sobą miastach. Dotychczas wiele samorządów samodzielnie tworzyło parki przemysłowe, namawiając przedsiębiorców do inwestycji na swoim terenie. Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego doszli jednak do przekonania, że lepsze efekty da kompleksowa oferta dobrze skomunikowanych, wyposażonych w infrastrukturę terenów w kilku miastach.

Projekt Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej polega na kompleksowym uzbrojeniu w infrastrukturę blisko 520 hektarów niezagospodarowanych terenów, częściowo poprzemysłowych. Na dalszych 73 hektarach mają postać parki: naukowo-technologiczny i przemysłowo-technologiczny z uzupełniającą się ofertą dla podmiotów innowacyjnych oraz jednostek naukowo-badawczych.

d134g4m

Według samorządowców, atutem strefy będzie jej położenie w pobliżu skrzyżowania autostrady A-4 i drogi S-1 - wschodniej obwodnicy aglomeracji. Przygotowanie terenów inwestycyjnych na granicy miast ma także dać możliwość lokalizowania tam nowych przedsięwzięć w sytuacjach, gdy jedno z miast nie byłoby w stanie samodzielnie przygotować odpowiedniego terenu.

W ramach projektu na wydzielonych polach inwestycyjnych ma postać infrastruktura wodociągowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna, sieć informatyczna, energetyczna oraz drogi lokalne. Stare obiekty przemysłowe mają być rozebrane, a zdegradowane tereny - zrewitalizowane.

Całość ma kosztować ponad 47 mln euro, z czego 40 mln euro ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Prace mają się rozpocząć w połowie przyszłego roku i potrwają maksymalnie cztery lata, choć pierwsze tereny mają być gotowe w 2009 roku.

Autorzy projektu wyliczyli, że jego realizacja może dać docelowo, w ciągu kilku lat, 11.862 nowe miejsca pracy, czyli około 20 na każdy hektar strefy. Pomysłodawcy "Gospodarczej Bramy Śląska" są przekonani, że chętnych do lokowania swoich przedsięwzięć na dobrze uzbrojonym i skomunikowanym terenie nie zabraknie.

W Jaworznie i Sosnowcu strefa ma objąć ponad 250 hektarów, w Dąbrowie Górniczej ok. 200 ha. W Będzinie będzie to m.in. obszar w pobliżu Elektrowni Łagisza, w Czeladzi - w rejonie popularnej drogi krajowej nr 94. Wyspecjalizowane parki technologiczne mają powstać w Sosnowcu oraz Czeladzi i Będzinie.

d134g4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d134g4m