Trwa ładowanie...
ikea
19-06-2014 13:30

Powstanie muzeum IKEA

Muzeum mebli, oferowanych od niemal 70 lat przez szwedzką firmę IKEA, powstanie w budynku jej pierwszego magazynu i sklepu.

Powstanie muzeum IKEAŹródło: AFP, fot: pascal guyot
duq0mg5
duq0mg5

Nazwa IKEA to akronim złożony z inicjałów jej twórcy i właściciela Ingvara Kamparda oraz pierwszych liter jego adresu - Elmtaryd, gospodarstwem rodzinnym Kampardów w parafii Agunnaryd.

88-letni dziś Kampard w 1943 roku założył w pobliskiej miejscowości Älmhult firmę handlu wysyłkowego. Cztery lata później przestawił ją na sprzedaż mebli, w tym przygotowanych do własnego montażu. To był pomysł, który zapewnił mu sukces. Po kolejnych czterech latach ukazał się pierwszy katalog IKEA.

Obecnie firma, pozostająca własnością rodziny Kampardów, prowadzi interesy w 42 państwach. W 26 posiada 305 własnych domów handlowych. 18 procent oferowanych w nich towarów jest produkowanych w Polsce. Nasz kraj jest drugim po Chinach największym dostawcą IKEA, która rozrosła się w koncern zatrudniający ponad 135 tysięcy pracowników.

Muzeum, które ma być otwarte w przyszłym roku, będzie prezentować najciekawsze meble, jakie IKEA miała w sprzedaży. Przez dziesięciolecia firma i jej projektanci dopracowali się stylu rozpoznawalnego i naśladowanego na całym świecie. Organizatorzy muzeum przewidują, że corocznie odwiedzać je będzie 200 tysięcy gości.

duq0mg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duq0mg5