Trwa ładowanie...
d3ysv39

IKEA

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News

IKEA to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą i produkcją mebli, wyposażenia wnętrz oraz dekoracji do domu i ogrodu. IKEA posiada sieć sklepów wielkopowierzchniowych oraz internetową platformę sprzedaży.

Historia, założyciele

Założycielem firmy jest Ingvar Kamprad, który otworzył pierwszy sklep meblowy IKEA już w 1943. Ulokowano go w szwedzkiej miejscowości Älmhult.

Nazwa przedsiębiorstwa IKEA wywodzi się od pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela. Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd, czyli farma, na której się wychował i miejscowość, z której pochodził.

Ekspansja IKEI poza granice nastąpiła w 1963 roku, kiedy otwarto sklep w Norwegii, a 10 lat później otwarto pierwszy sklep poza Skandynawią: powstał w Szwajcarii. Pierwszy sklep IKEA w Polsce otwarto w 1990 roku w Warszawie.

Działalność

IKEA lub Ikea (pisownia dopuszczalna według SJP) to jeden z największych i najpopularniejszych dostawców mebli, wyposażenia wnętrz i ogrodów oraz dekoracji w Europie i na świecie. Firmę cechuje doskonała organizacja procesu produkcji i sprzedaży mebli, które klienci wybierają w sklepach wielkopowierzchniowych lub popularnych katalogach IKEA, a odbierają ze sklepu w charakterystycznych paczkach w zestawach do samodzielnego złożenia lub zmawiają przez rozbudowaną, internetową platformę sprzedaży IKEA.

Grupa IKEA zrzesza spółki, które łącznie należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting INGKA. Siedzibą spółki jest miejscowość Delft mieszcząca się w Holandii.

W grupie IKEA funkcjonuje spółka-córka IKEA Rail, która została utworzona w celu minimalizacji kosztów transportu gotowych produktów i surowców niezbędnych do ich wykonania. Dzięki temu IKEA jest częściowo samowystarczalną spółką.

Założyciel IKEA w przeszłości miał powiązania z nazistowskimi ugrupowaniami, głównie w ramach organizacji Nysvenska Rörelsen. W otwartym liście do pracowników, odczytanym w 1994 roku, Ingvar Kamprad zapewnił swoich pracowników o tym, że działalność i poglądy nazistowskie należą do przeszłości. Jego były współpracownik Johan Stenebo w głośnej książce „Prawda o IKEI” upublicznił wiele rasistowskich i niezbyt uczciwych praktyk w zarządzie firmy, czym przyczynił się do kryzysu wizerunku firmy, zwłaszcza w kontekście pracy dzieci jako taniej siły roboczej. Reakcją IKEI była akcja finansowania działań UNICEF-u.

Firma szczyci się wysokimi standardami pracy oraz dobrymi warunkami zatrudnienia.

Liczba placówek

Placówki IKEI znajdują się w 28 krajach, a ich liczba w 2014 roku wynosiła 328. Największa część produkcji mebli i akcesoriów IKEA odbywa się w Chinach, a drugom codo wielkości miejscem produkcji jest Polska. W Polsce działa obecnie 10 sklepów i 16 fabryk produkujących dla IKEI. Grupa IKEA zatrudnia łącznie ponad 150 tys. pracowników oraz współpracuje z setkami firm produkcyjnych w wielu krajach. Obecnie IKEA prowadzi działalność w 43 krajach. Dla IKEI projektuje około 20 zatrudnionych projektantów, ale we współpracy pozostaje także 200 zewnętrznych projektantów. Wartość sprzedaży w polskich sklepach w 2016 roku przekroczyła rekordowe w dziejach firmy przychody w wysokości 3 mld złotych. Najnowszy sklep otwarto w sierpniu 2017 w Lublinie, a kilka tygodni wczesniej w centrum miasta powstał nowatorski klub "IKEA po sąsiedzku".

d3ysv39

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ysv39
d3ysv39
d3ysv39
d3ysv39