Trwa ładowanie...

Pozwólcie nam palić węglem

Jeszcze tej zimy ma w Krakowie wejść w życie zakaz palenia węglem. Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już od stycznia 2014 roku. Jeśli tak się stanie, będzie to dla mieszkańców najgorsza zima od lat. Większości lokatorów po prostu nie stać na wymianę pieców na droższe ekologiczne i zastąpienie węgla np. gazem.

Pozwólcie nam palić węglemŹródło: newspix.pl, fot: Michał Stawowiak
d48ng6l
d48ng6l

Mieszkańcy są przerażeni. Zima coraz bliżej, a oni nie wiedzą, czy będą mogli palić węglem. Nie dość, że i tak jest kryzys i nikomu się nie przelewa, to teraz właściciele domków jednorodzinnych i lokatorzy kamienic mają nowy kłopot: skąd wziąć pieniądze na ekologiczny piec?

- Żyjemy skromnie. Syn jest bezrobotny, korzystamy z pomocy opieki społecznej. Ledwo na utrzymanie nam starcza - mówi Barbara Kłosiewicz (67 l.). Krakowianka nie ma pojęcia, za co miałaby kupić taki ekopiec, skoro dla niej zakup węgla to już spory wydatek. Zmiany od nowego roku Tymczasem zarówno radni wojewódzcy, jak i miejscy zgodzili się wstępnie na plan wprowadzenia w Krakowie zakazu palenia węglem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nim, nowe przepisy prawdopodobnie zaczną obowiązywać już od stycznia przyszłego roku.

Czy to oznacza, że lokatorzy z dnia na dzień będą musieli wydać tysiące złotych na nowe piece? Na szczęście jest światełko w tunelu. Okres, kiedy tak naprawdę wszystkie węglowe piece miałyby zniknąć z miasta, to ok. 5 lat.

- Najpierw musi być zapewniona osłona socjalna dla mieszkańców, system dopłat do wymiany pieców i wsparcie finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Okres przejściowy to około pięciu lat - mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Dziś w Fakcie polecamy też: Dramat lokatorów. Niszczeje im dom!

d48ng6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ng6l