Trwa ładowanie...
d1rtnve

Pracodawcy będą płacić na "pomostówki" od 2008

Pracodawcy będą płacić składki na fundusz emerytur pomostowych od przyszłego roku. Już wiadomo, że 40 tys. nauczycieli, którzy nabędą do końca roku prawo do wcześniejszej emerytury, będzie mogło wycofać swoje wypowiedzenia z pracy, które złożyli w szkołach do końca maja tego roku.
Share
Pracodawcy będą płacić na "pomostówki" od 2008
d1rtnve

Pracodawcy będą płacić składki na fundusz emerytur pomostowych od przyszłego roku. Rodzaje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze uprawniające do emerytur pomostowych zostaną ustalone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Już wiadomo, że 40 tys. nauczycieli, którzy nabędą do końca roku prawo do wcześniejszej emerytury, będzie mogło wycofać swoje wypowiedzenia z pracy, które złożyli w szkołach do końca maja tego roku - pisze "Gazeta Prawna"

Ta grupa zawodowa ma też inne powody do zadowolenia. Z projektu ustawy wynika, że rząd zamierza przyznać prawo do emerytur pomostowych wszystkim nauczycielom bez względu na miejsce pracy.
- Prawo do tego świadczenia zostanie zapisane w rozporządzeniu rządu, opublikowanym po uchwaleniu ustawy przez Sejm - wyjaśnia gazecie Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zgodnie z ostatnią wersją projektu prawo do emerytur pomostowych, jak pisze "Gazeta Prawna" będzie przysługiwać osobom urodzonym w latach 1949 - 1968, które legitymują się co najmniej 15-letnim okresem pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Osoby takie mogą przejść na świadczenie, jeśli osiągną wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, mając równocześnie staż pracy wynoszący co najmniej 20 lat (kobiety) i 25 lat dla (mężczyźni). Z prawa do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej skorzystają też osoby, które nie mają minimalnego stażu pracy. Dotyczy to jednak tylko pilotów, hutników, pracowników PKP, pracowników portów handlowych, nurków, rybaków, kesoniarzy oraz osób wykonujących prace bezpośrednio przy przetwórstwie i usuwaniu azbestu.

Nowe emerytury będą świadczeniami terminowymi wypłacanym przez pięć lub dziesięć lat do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Prawo do emerytury pomostowej będzie ulegało zawieszeniu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w warunkach szczególnych lub pracy o szczególnym charakterze.

d1rtnve

Emerytury pomostowe finansowane będą z Funduszu Emerytur Pomostowych, którego dysponentem będzie ZUS. Środki na wypłaty świadczeń mają pochodzić z dotacji z budżetu państwa oraz składek opłacanych przez pracodawców zatrudniających osoby w szkodliwych warunkach. Składka na emerytury pomostowe będzie wynosiła 3 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zobacz też:

Firmom łatwiej będzie zakładać przyzakładowe przedszkola
Wielkie lipcowe zmiany w przepisach

d1rtnve

Podziel się opinią

Share
d1rtnve
d1rtnve