Trwa ładowanie...
dln563a
IAR
pge

Pracownicy PGE gotowi na strajk

Większość pracowników zakładów Polskiej Grupy Energetycznej jest zdecydowana na strajk - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Dobiegają końca referenda strajkowe, które ruszyły na początku miesiąca.
Share
dln563a

W niektórych zakładach holdingu poparcie dla protestu wyraziło 99 procent biorących udział w referendum. Tak było w Kopalni Węgla Kamiennego w Turowie.

Powodem rozpoczęcia procedury strajkowej są plany zarządu PGE, który chce konsolidować zależne spółki. Polska Grupa Energetyczna zakłada, że holding przekształci się w strukturę składającą się z sześciu koncernów. Trzy będą zajmowały się energetyką: konwencjonalną, atomową i odnawialną. Trzy pozostałe zajmą się rynkiem hurtowym, dystrybucją i sprzedażą detaliczną energii.

Związkowcy obawiają się, że w trakcie konsolidacji duża część spółek utraci osobowość prawną. Z kolei władze samorządowe boją się, że stracą w ten sposób przychody z podatków płaconych przez spółki.

Rzecznik PGE Jacek Strzałkowski powiedział gazecie, że na przełomie sierpnia i września rozpoczną się formalne konsultacje z pracownikami. Zaznaczył jednak, że od samego pomysłu integracji, władze PGE nie zamierzają odstępować.

dln563a

Podziel się opinią

Share
dln563a
dln563a