Trwa ładowanie...
50+

Pracownik 50+ mile widziany

Jedyna grupą wiekową, w której bezrobocie w ubiegłym roku zmalało, to osoby pomiędzy 55 a 64 rokiem

Share
Pracownik 50+ mile widziany
Źródło: Thinkstock
d42ce0p

Bezrobocie w Polsce wśród młodych osób wciąż utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie. Ale jak się okazuje starsi pracownicy, mniej więcej po ukończeniu 50 roku życia, mają się całkiem nieźle. Co takiego dostrzegają w nich pracodawcy? Przede wszystkim dyspozycyjność i opanowanie. Czyli cechy, których według nich młode osoby nie mają.

Jedyna grupą wiekową, w której bezrobocie w ubiegłym roku zmalało, to osoby pomiędzy 55 a 64 rokiem. Wskaźnik zatrudnienia dla tej kategorii wzrósł z 32 do 37,7 procent (od 2009 r.). Jak pokazują dane opublikowane przez portal ekonomia24.pl, a przygotowane przez Instytut Badawczy Randstad i TNS OBOP, aż 93 procent przebadanych przedstawicieli polskich przedsiębiorstw jest zdania, ze pracownicy po 50 roku życia (określane jako 50+) to dobrzy specjaliści. Powszechna jest opinia, że posiadają oni cechy, które na darmo można szukać u ludzi młodych.

d42ce0p

Pracodawcy osoby 50+ uważają przede wszystkim za w znacznie większym stopniu dyspozycyjne oraz opanowane. 83 procent przedstawicieli firm bardzo wysoko ceni dyspozycyjność, zaś 80 procent opanowanie – tak wynika w podawanych przez ekonomia24.pl badań Ranstad i OBOP.

Inną zaletą osób dojrzałych jest ich zaangażowanie oraz identyfikacja z własnym miejscem pracy oraz wykonywanymi obowiązkami. Ponad połowa pracodawców te cechy ocenia wyżej, niż u osób młodszych.

Dojrzali pracownicy znajdują zatrudnienie w prawie każdej firmie. Zaledwie 6 procent zakładów pracy takich osób nie ma w swoich szeregach. Natomiast w miejscach, gdzie zatrudnionych jest ponad 250 osób to zaledwie 1 procent.

Stale poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści, z długoletnią karierą zawodową: inżynierowie, informatycy, bankowcy. Liczą się wszelkie kwalifikacje, niekoniecznie wymagające wyższego wykształcenia. Na przykład elektryka, hydraulika, majstra budowlanego. Szefów firm często nie stać na to, by kręcić nosem na bardziej zaawansowany wiek kandydata.

d42ce0p

Ciekawe są wyniki badań przedstawionych przez agencję pracy Start People w marcu tego roku. Wynika z nich również, że osoby po 50-tce nadal są atrakcyjne na rynku pracy. Kobiety – głównie w branżach produkcyjnych i FMCG (produktów codziennego użytku), mężczyźni – w branży motoryzacyjnej.

Z kolei według „Dziennika Gazety Prawnej”, starsi mogą liczyć na zatrudnienie zwłaszcza w przedstawicielstwach dużych firm zagranicznych, jak np. Ikea czy Unilever.

MA

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d42ce0p

Podziel się opinią

Share
d42ce0p
d42ce0p