Trwa ładowanie...

Pralki i radia w nowym sprawozdaniu

Tysiące firm wprowadzających urządzenia elektryczne i elektronikę rozliczy się według nowych zasad.

Pralki i radia w nowym sprawozdaniuŹródło: Jupiterimages
d2aa1jw
d2aa1jw

W najbliższych dniach wchodzą w życie dwa ważne rozporządzenia dla producentów i importerów tosterów, komputerów, ciśnieniomierzy czy elektrycznych zabawek. Oba akty prawne zostały wydane do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Pierwsze - w sprawie wzoru wykazów zakładów przetwarzania zużytego sprzętu (DzU z 2009 r. nr 94, poz. 783) - to urzędowy formularz. Na nim przedsiębiorcy będą podawali dane prowadzących zakłady przetwarzania sprzętu, z którymi podpisali umowy. Poza nazwą i adresem firmy trzeba będzie podać też jej NIP i REGON, a także zdolności przetwórcze. Nie można będzie również zapomnieć o określeniu terminu obowiązywania umowy.

Dotychczas przedsiębiorcy mieli wprawdzie obowiązek informowania głównego inspektora ochrony środowiska o tym, kto im przetwarza zużyty sprzęt, ale nie było do tego sformalizowanego druku.

Drugie rozporządzenie - w sprawie wzoru rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej dla sprzętu (DzU z 2009 r. nr 94, poz. 784) - podaje m.in. wzór, według którego firma wprowadzająca artykuły elektryczne i elektronikę wyliczy osiągnięte poziomy zbierania zużytego sprzętu. Sposobów wyliczenia pozostałych danych trzeba będzie szukać w innych aktach prawnych, co zwłaszcza dla małych firm może być kłopotliwe.

d2aa1jw

-_ Na podstawie tego sprawozdania trudno będzie też zweryfikować wysokość opłaty produktowej - mówi Joanna Wilczyńska z opolskiej firmy Atmoterm SA.
-
Przedsiębiorcy będą więc musieli starannie przechowywać szczegółowe wyliczenia, na podstawie których określili należność. Przedsiębiorcy złożą do GIOŚ sprawozdania dotyczące opłaty produktowej za 2009 r. do 15 marca 2010 r. _

Oba rozporządzenia umożliwiają przekazywanie danych nie tylko pisemnie, ale i drogą elektroniczną. Będzie jednak do tego potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny.

Zofia Jóźwiak
Rzeczpospolita

d2aa1jw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aa1jw