Trwa ładowanie...
d2zfnbk
ikea

Premier: nowa fabryka Ikei imponuje rozmachem

Nowa fabryka firmy Ikea w Koszkach imponuje nowoczesnością i rozmachem - powiedział w środę premier Donald Tusk, który odwiedził ten zakład w woj. podlaskim. Jego zdaniem Ikea stała się symbolem awansu cywilizacyjnego Polski.
Share
d2zfnbk

Premier podkreślił, że meble firmy Ikea są jednymi z najbardziej popularnych w Polsce. - Dzisiaj 1/3 każdego mebla wyprodukowanego przez Ikeę powstaje w naszym kraju. Ta inwestycja to największa z bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield - powstających z niczego, na zielonym polu - w Polsce w roku 2010. Z tych rozpoczętych (inwestycji) większych w Polsce nie było - zaznaczył.

Tusk ocenił, że to najnowocześniejszy zakład tego typu w Europie. To, co ważne z punktu widzenia Polski - to że Ikea daje dzisiaj w naszym kraju bezpośrednio 10 tys. miejsc pracy, a pośrednio 40 tys. miejsc - powiedział. Zaznaczył, że zakład ten jest największą inwestycją na Podlasiu.

Zdaniem szefa rządu Podlasie to miejsce atrakcyjne dla inwestorów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a marka Ikea to "kapitalna promocja i dla Podlasia, i dla całej Polski".

d2zfnbk

Poinformował, że Polska w Europie Środkowo-Wschodniej ma status lidera pod względem liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dodał, że nasz kraj zajmuje 7. miejsce w Europie, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne.

Inwestycja została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą w Polsce w 2010 roku. Jej wartość to 140 mln euro (627,2 mln zł), z czego z UE z programu Innowacyjna Gospodarka pochodzi 145,7 mln zł. Pieniądze te otrzymała spółka z o.o. Swedspan z grupy IKEA na projekt dotyczący wzrostu jej konkurencyjności poprzez innowacyjną produkcję. W fabryce będą wytwarzane ultra cienkie płyty HDF do produkcji mebli.

Przy budowie fabryki pracowało około 500 osób. Spółka Swedspan przyjęła już do pracy około 100 osób. Po zakończeniu planowanych etapów inwestycji do 2012 roku ma tam pracować 250 osób.

d2zfnbk

Podziel się opinią

Share
d2zfnbk
d2zfnbk