Trwa ładowanie...
d2azpsg

Premier ogranicza wydatki ministrów

Premier Portugalii Pedro Passos Coelho przygotował plan oszczędnościowy dla swoich ministrów. W pierwszej kolejności zostaną oni pozbawieni kart kredytowych na wydatki reprezentacyjne - poinformował w piątek tygodnik "Sol".
Share
d2azpsg

Według lizbońskiego pisma, plan oszczędności nowego rządu Portugalii, okrojonego z 16 do 11 ministerstw, bazuje na zasadzie "przykład idzie z góry". "Ograniczenie wydatków ministrów jest pierwszym etapem limitowania wydatków administracji rządowej" - ujawnił "Sol".

W najbliższych dniach szefowie resortów mają otrzymać wytyczne zobowiązujące ich do oddania kart kredytowych na wydatki reprezentacyjne oraz korzystania z ministerialnych samochodów jedynie do wyjazdów służbowych.

"Tym samym skończy się trwające latami w ministerstwach wykorzystywanie pojazdów służbowych podczas weekendów" - podsumował lizboński tygodnik.

d2azpsg

Nowe dyspozycje premiera dotyczą również ograniczenia zarobkowania doradców ministerialnych.

Przed wyborami, które 5 czerwca br. wygrali socjaldemokraci (centroprawica), ich lider Passos Coelho zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań nowego gabinetu będzie ograniczenie wydatków członków rządu. Sam premier nie skorzystał z nowego mieszkania rządowego w centrum Lizbony. Nadal mieszka w bloku na przedmieściach stolicy.

We wtorek rząd Passosa Coelho ogłosił likwidację dyrekcji generalnych w ministerstwach oraz podlegających rządowi jednostkach administracji publicznej. Oszczędności budżetowe z tego tytułu mają sięgnąć 1 mld euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d2azpsg

Podziel się opinią

Share
d2azpsg
d2azpsg