Trwa ładowanie...
d33atwb
gpw

Próba powrotu do wzrostów

Wczorajszy pozytywny przebieg notowań giełd zachodnich oraz ponad półtoraprocentowy wzrost głównych indeksów w Japonii i Chinach dawał nadzieję na pozytywny przebieg notowań.

Share
d33atwb

Indeks spółek o największej kapitalizacji otworzył się na poziomie 2753,96 pkt (+0,46%) jako wyraz zanegowania relatywnej słabości naszego rynku poprzedniego dnia. Wraz z upływem czasu zapał do marszu na północ był skutecznie hamowany, a gotówki wystarczyło do utrzymania rynku na poziomach niewiele wyższych od wczorajszych wartości zamknięcia. Dopiero druga faza sesji przyniosła bardziej dynamiczny wzrost blue chipów, wyprowadzając indeks do poziomów 2772,03 pkt (+1,12%) przy obrotach bliskich 1,3 mld zł.

Wśród spółek z WIG20 nie udało się przełamać hegemonii wzrostów na akcjach KGHM (+3,17%) i PKN Orlen (+1,58%), ale do wzrostów dołączył słaby wczoraj sektor bankowy Getin (+1,42%), PKO BP (+1,15%), Pekao S.A. (1,09%) oraz mająca duże znaczenie w indeksie TPSA (+2,45%).

Z szerokiego rynku na uwagę zasługuje wzrost akcji spółki Grajewo, które po rekomendacji „kupuj” od analityków Copernicus Securities zwiększył swoją wartość o ponad 10%. Rekomendacja została wydana z ceną docelową jednego papieru na 14,7 zł.

d33atwb

Z informacji, które napłynęły dziś na rynek, ważną informację przekazała spółka Polnord, w której podano orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że decyzję miasta Warszawy o odmowie wypłaty Polnordowi odszkodowania w wysokości 175,4 mln zł za grunty przejęte pod drogi publiczne wydano z rażącym naruszeniem prawa. Ta informacja spowodowała znaczący wzrost wolumenu, który był najwyższy od 14.09.2010 r. Pomimo dobrej informacji oraz wzrostu na sesji o ponad 5% zamknięcie wypadło poniżej wczorajszej ceny rozliczenia.

Wzrost wartości indeksów w drugiej fazie sesji pozwolił całkowicie znieść negatywny obraz wczorajszych notowań na GPW w Warszawie, zwiększając przy tym prawdopodobieństwo kontynuacji ruchu wzrostowego, z którym mamy do czynienia od początku grudnia. Jednak, jak wspominałem w ubiegłotygodniowym komentarzu, tak powtórzę teraz. Zdrowy trend kształtuje się za pomocą większej części rynku, a z tym w dalszym ciągu jest problem.

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu.

d33atwb

Podziel się opinią

Share
d33atwb
d33atwb