Produkcja znowu zaskakuje. Tym razem in minus

Według najnowszych danych GUS produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 1,2 proc. rok do roku. Konsensus rynkowy wynosił 4 proc., więc widać wyraźne osłabienie dynamiki wzrostu. Miesiąc do miesiąca produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 2 proc.

Produkcja znowu zaskakuje. Tym razem in minus
AFP / BEHROUZ MEHRI

To jedna z najniższych wyników produkcji przemysłowej od lat. Ostatnio mniejsza była tylko w marcu tego roku gdy wyniosła 0,7 proc. r/r. Wcześniej produkcja utrzymywała się na poziomie od 6 do nawet 11 proc.

- Widać wyraźne spowolnienie w produkcji budowlano-montażowej, co ma związek z końcem inwestycji na Euro 2012. Na przykład wytwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej gwałtownie wyhamowało. A pod tym sformułowanie kryje się po prostu wytwarzanie asfaltu. Podobnie jest z dużymi projektami infrastrukturalnymi, na które w czerwcu skończył się po prostu boom - zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku.

Jego zdaniem dodatkowo nakłada się na to spowolnienie u naszych głównych partnerów handlowych z Unii Europejskiej.

- Dla mnie te dane nie były zaskoczeniem. My przy konsensusie rynkowym 4 proc. przewidywaliśmy 2,5 proc. wzrost więc przewidzieliśmy tendencję - zaznacza Borowski.

Jego zdaniem dane wskazują na spowolnienie gospodarcze w najbliższych miesiącach. Odbicie tego niekorzystnego trendu może nastąpić dopiero w połowie 2013 roku. Podobnego zdania jest prof. Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

- To są dane słabe. Nawet bardzo słabe - mówiła na antenie TVN CNBC Biznes. - Dynamika PKB spadnie w drugim kwartale do 3,1-3,2 proc. z 3,5 proc. W następnych kwartałach może zwolnić do nawet 2,5 proc. Na razie nie ma jednak potrzeby gwałtownych działań - dodała.

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w czerwcu br. o 1,2 proc. wyższa niż przed rokiem, ale o 2,0 proc. niższa w porównaniu z majem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,0 proc. niższym w porównaniu z majem br.

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 11,1%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,3 proc. , papieru i wyrobów z papieru – o 8,2%, artykułów spożywczych – o 7,0%, maszyn i urządzeń – o 5,7% oraz wyrobów z metali – o 4,8%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 12,5%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 9,2%, w produkcji mebli – o 8,8%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 7,6% oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,2%.

gusinflacjapkb

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)