Projekt dot. OFE w przyszłym tygodniu może trafić na posiedzenie Komitetu Stałego RM
07.11. Warszawa (PAP) - Niewykluczone, że projekt dotyczący zmian w systemie emerytalnym w przyszłym tygodniu trafi na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformował w...
07.11.2013 | aktual.: 07.11.2013 13:53
07.11. Warszawa (PAP) - Niewykluczone, że projekt dotyczący zmian w systemie emerytalnym w przyszłym tygodniu trafi na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformował w czwartek dziennikarzy wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.
Chodzi o opublikowany na początku października przez resort pracy projekt, który został poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym. Szereg zastrzeżeń do niego zgłosili partnerzy społeczni, ale także instytucje administracji publicznej.
Bucior powiedział, że resort pracy pracuje nad wersją projektu, która uwzględniałaby ustalenia z tzw. konferencji uzgodnieniowej.
Odbyła się ona w ubiegłym tygodniu. Wiceminister wskazał, że gotowy projekt zostanie przesłany na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów i wtedy też zostanie opublikowany. "Może być gotowy w najbliższych dniach. (...). Niewykluczone, że trafi na komitet stały w przyszłym tygodniu" - powiedział.
Opublikowany na początku października przez resort pracy projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. pensji w postaci składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Pieniądze na subkontach w ZUS będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.
Wprowadzona ma być zryczałtowana stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Opłaty pobierane przez fundusze oraz naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE spadną o połowę.
Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).
Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje; limit ma obowiązywać przez dwa lata.
Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE. (PAP)
mmu/ pad/ ura/ asa/