Trwa ładowanie...

Pruszkowski Herbapol sprzedany za 35,25 mln zł

Herbapol Lublin kupił zakłady zielarskie Herbapol w Pruszkowie za 35,25 mln zł. W środę podpisano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim akt notarialny, który kończy prywatyzację pruszkowskiego Herbapolu.

Share
Pruszkowski Herbapol sprzedany za 35,25 mln złŹródło: Jupiterimages
d3dhit4

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powiedział podczas środowej konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie aktu notarialnego, że to najważniejsza prywatyzacja z prowadzonych przez wojewodę w ostatnich czterech latach. Wyraził też przekonanie, że prywatny inwestor daje pruszkowskiemu Herbapolowi szansę na rozwój, jakiej nie daliby mu dotychczasowi właściciele.

Kozłowski powiedział, że prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych, które są pod nadzorem wojewody mazowieckiego, jest już na ukończeniu. W 2007 r. było ich 76, a obecnie - jak mówił Kozłowski - zostały dwa działające przedsiębiorstwa. Resztę sprywatyzowano, skomercjalizowano lub postawiono w stan upadłości lub likwidacji.

- Jesteśmy bliscy zamknięcia tego rozdziału, kiedy wojewoda był organem założycielskim przedsiębiorstw państwowych. To nie jest zadanie wojewody. Produkowaniem leków ziołowych powinien się zajmować polski biznes, który w tej branży działa - dodał Kozłowski odnosząc się do prywatyzacji Herbapolu w Pruszkowie.

d3dhit4

Zakłady w Pruszkowie to jedyny w Polsce producent fitolizyny - pasty leczniczej stosowanej przy kamicy nerkowej. Ze sprzedaży tego preparatu pochodzi około trzech czwartych przychodów firmy.

Przewodniczący rady nadzorczej Herbapolu Lublin Jerzy Starak zwrócił uwagę podczas konferencji, że lek dobrze się sprzedaje także za granicą. Żartował, że Polonia w Stanach Zjednoczonych stosuje go na przeziębienia, a Rosjanie smarują fitolizyną chleb i jedzą go, by wyleczyć kaca.

Zwrócił uwagę, że fitolizyna nie jest nowym lekiem, a forma jego aplikacji nie jest wygodna - pastę rozpuszcza się w ciepłej wodzie i wtedy pije. - Będziemy pracować, by zmienić to na jakiś syrop albo kapsułkę - powiedział Starak.

Inwestor ma kontynuować działalność statutową pruszkowskiego Herbapolu przez najbliższe pięć lat i utrzymać zatrudnienie przez co najmniej 48 miesięcy od podpisania aktu notarialnego.

d3dhit4

Warszawskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" Pruszków specjalizują się w produkcji wyrobów wytwarzanych na bazie wyciągu z ziół. Sprzedają także zioła, mieszanki ziołowe, herbaty, suplementy diety, czyli mieszanki ziołowe skomponowane np. w celu wspomagania diety, a także kosmetyki. Firma zatrudnia 180 osób.

Jerzy Starak jest właścicielem spółki Spectra Holding, do której należy firma farmaceutyczna Polpharma. Polpharma jest właścicielem większości akcji Medany Pharma Terpol Group oraz Herbapolu Lublin. W ubiegłym roku inwestor kupił m.in. turecką Cenovapharmę i przejął Chimpharm z Kazachstanu. W październiku Polpharma kupiła 85 proc. akcji Polfy Warszawa.

Na stronach Polskiego Holdingu Farmaceutycznego napisano, że Jerzy Starak zaczynał działalność gospodarczą od firmy polonijnej Comindex założonej w 1982 r. Uczestniczył w prywatyzacji i tworzeniu od podstaw nowych przedsięwzięć gospodarczych, w tym z udziałem znanych koncernów międzynarodowych, np. Colgate­ Palmolive, Bols Wessanen i Sanofi (obecnie Sanofi-Aventis). Posiada także za pośrednictwem spółki zależnej mniejszościowy pakiet akcji Z.T. Kruszwica.

d3dhit4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dhit4
d3dhit4