Trwa ładowanie...
d3aj3p1

Jerzy Starak

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Cieszyn

d3aj3p1
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Jerzy Starak jest polskim przedsiębiorcą. Dzięki udanym inwestycjom w przemysł farmaceutyczny od lat plasuje się w czołówce najbogatszych Polaków.

Życiorys

Jerzy Starak urodził się 12 grudnia 1947 roku w Cieszynie. Ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W czasach PRL pracował we Włoszech. Założył Comindex, jedno z najbardziej znaczących przedsiębiorstw polonijnych (firma o kapitale zagranicznym polonijnego pochodzenia) w tamtych czasach.

Po transformacji ustrojowej w 1989 roku, z inicjatywy Jerzego Staraka na polskim rynku pojawiły się międzynarodowe koncerny handlujące produktami szybko zbywalnymi. Wśród marek wprowadzonych przez Staraka było między innymi Colgate, Palmolive, Nutricia, a także Bols.

Już na początku XXI wieku Jerzy Starak zaczął inwestować w przemysł farmaceutyczny. Dziś jest akcjonariuszem Polpharmy i Polfy, a przy tym inwestuje w badania naukowe nad lekami w gdańskim Polpharma Biologics. Inne przedsięwzięcia Jerzego Staraka to kupno udziałów lubelskiego Herbapolu oraz Zakładów Tłuszczowych Kruszwica.

W 2008 roku Starakowie założyli Fundację Rodziny Staraków i zasiadają wspólnie w jej radzie nadzorczej. Organizacja za swoje cele obrała propagowanie myślenia proekologicznego oraz prowadzenia zdrowego tryby życia wśród dorosłych i dzieci, a także stworzenie programu równego startu dla młodzieży i ułatwianie dostępu do nowych technologii.

W 2003 roku biznesmen został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim, dziewięć lat później Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 2011 rok przyniósł mu Nagrodę im. Andrzej Wierzbickiego, przyznawaną przedsiębiorcom przez Konfederację Lewiatan. W 2013 roku natomiast, w uznaniu za krzewienie wartości społecznych został nagrodzony Perłą Honorową Polskiej Gospodarki.

Istnieją niepotwierdzone przesłanki o rzekomej współpracy Jerzego Staraka ze Służbą Bezpieczeństwa PRL od 1980 roku.

Majątek

Majątek Jerzego Staraka szacowany jest na 6 miliardów złotych (dane na 2019 rok). Częściami składowymi fortuny są udziały w koncernach farmaceutycznych, Polpharmie i Polfie, a także wykupienie akcji Herbapolu Lublin i Zakładów Tłuszczowy Kruszwica.

Poza tym Jerzy Starak jest wspólnikiem żony w Belvedere — Łazienki Królewskie, a także właścicielem Spectra Holding Sp. z o.o.

Na majątek Jerzego Staraka i jego żony składa się także kolekcja dzieł sztuki XX wieku, która zawiera prace Wilhelma Sasnala, Magdaleny Abakanowicz, Henryka Stażewskiego, Wojciecha Fangora, a także Xawerego Dunikowskiego. Poza tym para może pochwalić się kilkoma posiadłościami, na przykład na Mazurach, w Konstancinie, w Zakopanem i pod Genewą.

Życie prywatne

Jerzy Starak był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną ma jednego syna, Patryka. Z drugą, restauratorką i bizneswoman Anną Woźniak-Starak doczekał się córki. Julia Starak ukończyła szwajcarski Aiglon College, a także amerykański Uniwersytet Browna.

Pasierbem, a synem z pierwszego małżeństwa drugiej żony Jerzego Staraka, jest Piotr Woźniak-Starak, producent filmowy, prywatnie mąż Agnieszki Szulim, prezenterki telewizyjnej.

Ranking najbogatszych Polaków

Jerzy Starak wraz z Anną Woźniak-Starak występują w różnych rankingach najbogatszych Polaków od 1990 i niezmiennie zajmują w nich wysoką pozycję. Najlepszy wynik małżeństwo odnotowało w 1993 i 2001 roku plasując się na 4. miejscu.

W 2017 roku fortuna Staraków szacowana była na niecałe 4 miliardy złotych, co dało 5. pozycję w rankingu.

W 2019 roku Jerzy Starak ponownie pojawił się na 5. miejscu rankingu najbogatszych Polaków z majątkiem o wartości 6 mld zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aj3p1
d3aj3p1
d3aj3p1
d3aj3p1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj