Trwa ładowanie...
d4naq0j

Przeceny ciąg dalszy

Dzisiejszą sesję rozpoczęliśmy symbolicznym wzrostem. Pierwsza godzina należała jednak do niedźwiedzi i lekko korygowaliśmy wzrosty z ostatnich sesji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przeceny ciąg dalszy
(Thinkstockphotos)
d4naq0j

Dzisiejszą sesję WIG20 rozpoczął symbolicznym wzrostem i w pierwszych minutach jeszcze lekko się podnosił. Niestety pierwszą godzinę notowań kończyliśmy już zdecydowanie pod kreską. Giełdy europejskie w przeważającej większości lekko odrabiały mocne wczorajsze straty i - korzystając z tych nieco lepszych nastrojów - także indeks naszych największych spółek zaczął się poprawiać. Udało nam się wrócić na zieloną stronę, ale osiągnięte plusy nie były zbyt wielkie.

Gdy doszło więc do niewielkiego pogorszenia na europejskich parkietach, trudno było utrzymać się nad poziomem równowagi. Gdy do tego dołożyło się jeszcze nie najlepsze otwarcie sesji na Wall Street, byki były już bez szans na wykreowanie choćby symbolicznego odreagowania. Co gorsza, na ostatniej prostej podaż zdecydowanie przycisnęła i kończymy kolejną sesję poważną przeceną.

Obroty osiągnęły dziś poziom powyżej 0,87 miliarda złotych. Wzrost zanotowało 111 spółek, a spadek – 220. WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») zakończył się ostatecznie spadkiem o -1,11%, WIG50WIG50 (Zobacz notowania indeksu ») spadł o -0,66%, a WIG250 o -0,71%. Najlepiej prezentowały się spółki energetyczne i mediowe, najsłabiej – paliwowe, surowcowe i chemiczne.

d4naq0j

Wśród spółek z indeksu WIG20 pozytywnie wyróżniała się dziś Polska Grupa EnergetycznaPolska Grupa Energetyczna (Zobacz notowania spółki »), która dzień zakończyła wynikiem +1,26%. Niestety była to jedyna spółka, która dzień zakończyła wzrostem. Największymi przegranymi są dzisiaj: JSW (-4,07%), Synthos (-4,05%), Lotos (-3,19%), Kernel (-2,17%), PGNIG (-2,58%) oraz PKOBP (-1,81%). Wśród małych i średnich spółek dobrze wypadły dziś: North Coast, Mercor, PEKAES, Ferro, Projprzem, Orbis, Kania, LC Corp, Ciech, Selena FM i Gino Rossi. Najsłabiej zaś prezentowały się: CI Games, Czerwona Torebka, Asbis, Redan, Grupa Azoty, Getin, Dom Development, Millenium i Bank Ochrony Środowiska.

Wielu inwestorów pewnie liczyło na choćby niewielki rajd św. Mikołaja na warszawskim parkiecie, ale na razie nic z tego. Popyt próbuje co jakiś czas wykonać ruch na północ, ale gdy przyjdzie nam się zmierzyć z nieco gorszymi nastrojami na innych rynkach, tak jak to miało miejsce wczoraj i dzisiaj, szybko cały dorobek zostaje utracony. Wciąż przebywamy w męczącej konsolidacji i brak jest kapitału, by poprawić obraz warszawskiej giełdy. Jednak szansa na wyraźniejszy wzrost w końcówce roku nadal istnieje. Jeśli na najważniejszych światowych parkietach nastroje nagle się znacząco nie pogorszą, a zarządzający funduszami będą z pewnością dbali, by wcześniej osiągnięte wyniki dowieźć do końca roku, to i u nas możemy doczekać się nieco lepszych dni.

Piotr Trzciński
Makler DM BZ WBK S.A.

d4naq0j

Podziel się opinią

Share
d4naq0j
d4naq0j