Trwa ładowanie...
db3zigq

Przedsiębiorcy w IV kwartał wchodzą w kiepskich nastrojach - NBP (opis)

27.10. Warszawa (PAP) - Badania koniunktury przeprowadzone przez
NBP pokazują dalsze pogorszenie nastrojów przedsiębiorstw.


NBP zastrzega, że ankiety zostały...

db3zigq
db3zigq

27.10. Warszawa (PAP) - Badania koniunktury przeprowadzone przez NBP pokazują dalsze pogorszenie nastrojów przedsiębiorstw.

NBP zastrzega, że ankiety zostały wypełnione jeszcze przed rozprzestrzenieniem się kryzysu finansowego.

"W III kw. nastąpiło dalsze pogorszenie sytuacji ekonomicznej ankietowanych przedsiębiorstw. Najczęściej wymienianymi barierami rozwoju pozostały: wzrost cen czynników wytwórczych, niekorzystny poziom kursu walutowego oraz niski popyt. W ciągu ostatniego kwartału bariera popytu wzrosła najsilniej. Pogorszenie sytuacji zaobserwowano w większości analizowanych grup przedsiębiorstw, a w szczególności wśród eksporterów, w przetwórstwie przemysłowym, handlu i transporcie, a w podziale wg klas wielkości - w firmach najmniejszych i największych w próbie" - napisano w raporcie.

Pogarszają się również perspektywy.

db3zigq

"Oceny stanu i perspektywy popytu pogorszyły się. Wskazuje na to ponad 5 punktowy wzrost odsetka przedsiębiorstw wymieniających barierę popytu wśród barier rozwoju" - napisano.

PROGNOZY POPYTU

Prognozy popytu na IV kw. 2008 r. są mniej optymistyczne niż w poprzednim badaniu.

"Wskaźnik prognoz popytu odnotował spadek o 2,5 pp. (do poziomu 8,5 pkt.) względem poprzedniego kwartału (po korekcie sezonowej). Jednocześnie spadek (o 2,5 pp) zanotował trwały komponent wskaźnika - zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw, które oczekują trwałego wzrostu popytu oraz zwiększył się udział podmiotów, które prognozują trwały spadek popytu. W IV kw. br. należy zatem oczekiwać niższej dynamiki sprzedaży produktów oferowanych przez ankietowane przedsiębiorstwa" - napisano w raporcie.

db3zigq

PROGNOZY NOWYCH ZAMÓWIEŃ

Piąty kwartał z rzędu obniżyła się wartość wskaźnika prognozowanych zamówień (skorygowanego o wahania o charakterze sezonowym).

"Spadek indeksu w relacji do poprzedniego okresu wyniósł 2,8 pp., co sugeruje, że przedsiębiorstwa nadal oczekują spowolnienia tempa napływu nowych zamówień. Wartość indeksu (14,4 pkt.) kształtuje się obecnie na najniższym poziomie od 2003 r" - napisano.

db3zigq

PROGNOZY PRODUKCJI

Wskaźnik prognozowanej produkcji (skorygowany o wahania sezonowe) trzeci kwartał z rzędu zanotował wyraźny spadek - o 2,4 pkt. w relacji do poprzedniego kwartału i o 11,3 pkt. r/r.

"Silne obniżenie wartości wskaźnika w ostatnim badaniu sugeruje, że w IV kw. 2008 r. należy oczekiwać spadku dynamiki produkcji w analizowanych przedsiębiorstwach" - napisano.

PROGNOZY ZATRUDNIENIA

NBP podał, że po raz pierwszy od 2005 r. ankietowane przedsiębiorstwa częściej planują spadek zatrudnienia niż wzrost.

db3zigq

"Wskaźnik prognoz zatrudnienia po korekcie sezonowej spadł o 5,0 pp. kw/kw i o 8,1 pp. r/r. Jest to skutek zarówno redukcji odsetka firm prognozujących wzrost zatrudnienia, jak i zwiększenia udziału przedsiębiorstw przewidujących jego spadek" - napisano.

PROGNOZY WZROSTU PŁAC

W IV kw. 2008 r. 16 proc. przedsiębiorstw planuje podwyższyć wynagrodzenia (wskaźnik po korekcie sezonowej wyniósł 25,5 proc.), a więc o 8 pp. mniej niż w poprzednim kwartale oraz o 10 pp. mniej firm niż rok wcześniej. Po uwzględnieniu wielkości przedsiębiorstwa, mierzonej liczbą zatrudnionych, można oszacować, że podwyżki wynagrodzeń w IV kw. 2008 r. obejmą 13,7 proc. pracowników.

db3zigq

NOWE INWESTYCJE

Wskaźnik prognoz nowych inwestycji po korekcie sezonowej obniżył się względem poprzedniego kwartału - o 3,2 pp., zmniejszył się też względem IV kw. ub.r. - o 5,9 pp., spadając do poziomu sprzed 2004 r.

PROGNOZY EKSPORTU

Wskaźnik prognoz eksportu na IV kw. 2008 r. obniżył swoją wartość względem poprzedniego kwartału o - 4,6 pp. (w ujęciu rocznym o 14,9 pp.).

"Wyraźna tendencja spadkowa indeksu utrzymuje się od ponad roku, co sugeruje spadek dynamiki eksportu w badanej grupie przedsiębiorstw" - napisano.

db3zigq

PROGNOZY CEN SUROWCÓW I MATERIAŁÓW ORAZ CEN WYROBÓW WŁASNYCH

W IV kw. 2008 r. przedsiębiorstwa oczekują spadku dynamiki cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji. W IV kw. 2008 r. podwyżki cen wyrobów i usług planuje mniej niż połowa respondentów - jest to o 3,5 pp. mniej niż w poprzednim kwartale.

OCZEKIWANIA ZMIAN CPI

W IV kw. 2008 r. wzrostu cen w ciągu najbliższego roku spodziewa się 80 proc. respondentów. W tej grupie przedsiębiorstw blisko połowa oczekuje utrzymania inflacji na poziomie zbliżonym do obecnego, wzrost CPI prognozuje co piąty podmiot, zaś spadek co trzeci. (PAP)

map/ jba/ ana/

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq