Przedstawiciele tych zawodów są lepiej traktowani w bankach
Wybrane grupy zawodowe mogą liczyć na korzystniejsze oferty kredytowe
Wysokość zarobków, dotychczasowa terminowość w spłatach, brak nieuregulowanych zobowiązań, stała umowa o pracę. Te czynniki każdy pracownik przymierzający się do wzięcia kredytu zna na pamięć. Ale banki biorą też pod uwagę inne kryteria. Wybrane grupy zawodowe mogą liczyć na korzystniejsze oferty kredytowe. Jakie to grupy i na jakie przywileje w banku mogą liczyć?
- Analizując bankowe produkty kredytowe pod kątem ofert dla wąskich i jasno sprecyzowanych profesji, można wskazać dwie główne grupy zawodowe, które mogą liczyć na rozwiązania przygotowane specjalnie dla nich – wyjaśnia Elżbieta Micigolska-Turczyk z Idea Expert, firmy zrzeszonej w Związku Firm Doradztwa Finansowego. – Są to zazwyczaj pracownicy administracji publicznej, jak na przykład nauczyciele czy pracownicy organów skarbowych, oraz tzw. profesjonaliści.
Ta druga grupa skupia wiele zawodów, które łączą cechy takie jak wysokie kompetencje, niezłe zarobki i stały popyt na ich usługi. Specjalistka z Idea Expert wymienia wśród nich lekarzy, weterynarzy i farmaceutów; notariuszy, prokuratorów i adwokatów; doradców podatkowych, księgowych oraz tłumaczy przysięgłych. To jednak nie wszyscy – lista profesjonalistów jest szersza.
*Polecamy: * Co rekruterzy robią źle?
Jakie kryteria biorą pod uwagę kredytodawcy, wybierając właśnie te, a nie inne profesje mogące liczyć na lepsze oferty? Przedstawicielka firmy doradczej odpowiada: - Najczęściej głównym kryterium dla profesjonalistów jest wykonywanie zawodu z listy zawodów zaufania publicznego, potwierdzone dodatkowo dyplomem czy licencją zawodową. Ważna jest również dobra historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej i ocena scoringowa. W przypadku pracowników tzw. budżetówki istotne jest zajmowane stanowisko, ale również wysokość osiąganych przez nich dochodów. Nierzadko tacy klienci pochodzą z grona tak zwanych VIP-ów.
Nie wystarczy być lekarzem
Naturalnie sama przynależność do określonej grupy zawodowej i spełnianie powyższych wymogów nie wyczerpuje listy wymaganych kryteriów. Dochodzą też inne. Na przykład osoby pracujące w administracji publicznej powinny być zatrudnione na umowę o pracę, ewentualnie na kontrakcie.
Co jeszcze? Jeśli przedstawiciele wskazanych wcześniej zawodów prowadzą własną działalność, to kredytodawcy będą zapewne żądać od nich okazania poświadczenia, że robią to przynajmniej od 6 miesięcy. Chociaż niekoniecznie – niektóre z banków proponują również tzw. start upy, czyli takie oferty, które są skierowane do osób dopiero rozpoczynających działalność na własny rachunek.
Dla samych kredytobiorców mniejsze znaczenie mają może informacje, na które zawody banki patrzą łaskawszym okiem. Z ich punktu widzenia to raczej ciekawostka. Bardziej liczy się, czy to właśnie ich profesja znalazła się na liście wybranych. A najważniejsze są konkrety – czyli to, jakie korzyści są najczęściej proponowane osobom chcącym wziąć kredyt.
- Osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, a więc m.in. nauczyciele, lekarze, prawnicy, architekci, mogą liczyć na uproszczone procedury – odpowiada na to pytanie Elżbieta Micigolska-Turczyk. – Na przykład mogą ubiegać się o kredyty na oświadczenie, prognozę czy estymację, bez dokumentowania z ZUS czy urzędu skarbowego. Nierzadko taka oferta wiąże się też z korzystniejszymi warunkami cenowymi w zakresie niższej prowizji czy oprocentowania, a także z wyższą akceptowalnością.
Tańszą ofertę, z wyższą akceptowalnością, przy uproszczonym dokumentowaniu dochodów, na przykład na PIT albo wyciąg z konta, mogą również otrzymać pracownicy zatrudnieni w administracji publicznej.
Zawody, które mają dobrą markę
Pracownicy nie mogący spodziewać się podobnych udogodnień często zastanawiają się, jak to jest z tzw. zawodami wolnymi. Na czym banki opierają swoją politykę, przyznając im lepsze warunki kredytowania? Skąd oferowane im uproszczenia proceduralne, niższe ceny kredytów, szybsze ścieżki kredytowe?
Przede wszystkim stąd, że prawnik, lekarz czy nawet zarabiający nieco mniej od nich nauczyciel w ocenie banków wykonują zawody cieszące się stabilnym zatrudnieniem, a ich dochody charakteryzują się regularnością, co gwarantuje spłatę zobowiązań. Poza tym przedstawiciele tych zawodów mogą się pochwalić dużym zaufaniem społecznym. - Statystyki bankowe pokazują również bardzo dobrą jakość portfela kredytowego tych klientów – dodaje przedstawicielka firmy Idea Expert.
TK,MA,WP.PL