Trwa ładowanie...
d1uwuyq

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 7 czerwca

...
Share
d1uwuyq

07.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 7 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Hiszpańska Iberdrola to następna firma, która rezygnuje z budowy u nas morskich farm wiatrowych - ustaliła "Rz". Chodzi o inwestycje za 24 mld zł. (s.B1)

d1uwuyq

Rosną szanse na zablokowanie zakazu produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych w UE. Sojusznikiem Polski mogą zostać Niemcy. (s.B2)

Obecnie LOT planuje "nieduży" zysk na koniec przyszłego roku. "To niestety nie oznacza, że nie potrzebujemy nowej gotówki" - poinformował prezes Sebastian Mikosz. Ma to być 400 mln zł. Prezes informuje, że pieniądze potrzebne sa jeszcze w tym roku, bo problemem spółki pozostaje cash-flow. Planowane są kolejne zwolnienia pracowników. (s.B4)

Po niemal siedmiu latach CEDC znika z warszawskiej giełdy. 100 proc. akcji spółki przejął miliarder Roustam Tariko. Właściciel alkoholowo-finansowej grupy Russian Standard został jedynym właścicielem CEDC w zamian za pomoc w spłacie 665,2 mln USD długi spółki w obligacjach z terminem wykupu w 2013 i 2016 r. (s.B5)

Firmy narzekają na regulacje łupkowe. Poszukiwania ropy i gazu nie przyspieszą, bo resort środowiska nie uwzględnia glównych postulatów branży. (s.B6)

d1uwuyq

PARKIET

Wczoraj akcje EMC drożały nawet o 2,4 proc., do 19,5 zł. Zwyżce towarzyszyły wysokie obroty. Kurs ten jest wyższy niż cena w wezwaniu ogłoszonym prez Pentę. Z informacji "Parkietu" wynika, że papiery skupuje PZU. (s.4)

Grupa Azoty chce zakończyć pierwszy etap konsolidacji do połowy lipca - powiedział "Parkietowi" Paweł Jarczewski, prezes firmy. Prezes nie wyklucza kolejnych przejęć, w tym w Europie Zachodniej. "Zwłaszcza, że w branży nawozowej na rynku europejskim zachodzą teraz procesy konsolidacyjne. Musimy w sposób aktywny patrzeć na to, co dzieje się w Europie i gdy nadarzy się okazja aktywnie uczestniczyć w tych przemianach" - powiedział. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

d1uwuyq

37 proc. pożyczek niespłaconych w terminie, sześć Kas z wypłacalnością poniżej zera - tak wygląda bilans wieloletnich rządów ekipy Grzegorza Biereckiego w SKOK-ach. (s.1,18)

Ponad 78 tys. bezrobotnych znalazło w maju pracę - wynika z danych Ministerstwa Pracy. To aż o 20 tys. więcej niż przed rokiem. Zdaniem analityków to tylko efekt prac sezonowych. (s.16)

Wydobycie gazu z łupków popiera prawie cztery piąte Polaków. Przeciw jest 7 proc. - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. (s.19)

PULS BIZNESU

d1uwuyq

GdF Suez ma chęć na polskie łupki. Na razie tylko rozmawia i bada koncesje. Nie interesują go samodzielne projekty, raczej wejście w spółkę z partnerem. (s.5)

Wkrótce okaże się, czy Echo Investment utopiło 32,5 mln zł w zakup starego hotelu Cracovia przy ul. Focha w Krakowie. Do końca roku miasto chce uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla Błoni i spornej działki. Jeśli przejdzie w obecnym kształcie, warta ok. 200 mln zł inwestycja kieleckiego dewelopera nigdy nie powstanie. Echo liczy na ustępstwa w drażliwej kwestii budowy galerii handlowej. (s.7)

Najwyższy czas zacząć przenosić kapitał z obligacji skarbowych na warszawską giełdę - oceniają specjaliści Schroders. (s.19) (PAP)

morb/

d1uwuyq

Podziel się opinią

Share
d1uwuyq
d1uwuyq