Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 15 kwietnia
...
15.04.2014 | aktual.: 15.04.2014 07:38
15.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 15 kwietnia.
RZECZPOSPOLITA
Opodatkowanie pracy wynosi przeciętnie w Polsce 35,6 proc. - wynika z najnowszego raportu OECD Taxing Wages 2014. Pod względem wysokości pozapłacowych kosztów pracy zajmujemy więc 21. miejsce na 34 członków OECD. (s. B1)
Ożywienie gospodarcze i atrakcyjne wyceny spółek przyczyniły się do wysypu informacji o przejęciach. Wartość tylko kilku największych, planowanych przez Famur, Innova Capital i Kulczyk Investments szacowana jest na ponad 1,5 mld zł. (S. B2-3)
Firmy chętniej pożyczają pieniądze na inwestycje. W pierwszym kwartale portfel kredytów dla przedsiębiorstw powiększył się najmocniej od pięciu lat. (s. B3)
19 osób z polskiego Roland Berger Strategy Consultants przeszło do PwC, która stanie się dzięki temu liderem doradztwa strategicznego w regionie. (S. B4)
Oosby oszczędzające w systemie SKOK zasługują na nie gorsze traktowanie niż klienci oszczędzający w bankach, tym bardziej że mają wspólny system ochrony depozytów - mówi wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak. Dodał, że zobowiązania Rabobanku wobec KNF nadal obowiązują, nie zostały uchylone. (s. B16)
PARKIET
Giełdowe firmy, które uporały się z problemami, to dla inwestorów spory zysk. Wszędzie tam, gdzie pozytywne efekty restrukturyzacji ujawniły się w wynikach, notowania ruszyły na północ. (s. 01, 03)
Obniżka urzędowych marż i słabość rynku mogą oznaczać, że w tym roku Farmacol, Neuca i Pelion nie poprawią wyników. (s. 04)
W ciągu najbliższych dni projekt ustawy łupkowej zostanie przekazany do Sejmu - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. (S. 05)
Fundusz CVC szuka chętnego na grupę Zena, która ma sieć restauracji w Hiszpanii. Wśród zainteresowanych podobno jest AmRest, a wartość transakcji może przekroczyć równowartość 1 mld zł. Spółka nie komentuje. (s. 06)
GAZETA WYBORCZA
Polak jest jednym z najtrudniejszych do zaspokojenia klientów banków w Europie - wynika z badania firmy EY. Tylko co trzeci poleciłby swój bank rodzinie lub znajomym. (s. 21)
PULS BIZNESU
Firmy zaczynają deklarować brak mocy produkcyjnych. Dla gospodarki to bardzo optymistyczna wiadomość. (s. 2)
Siódemka, firma kurierska, która dzięki postawieniu na e-handel w cztery lata podwoiła obroty, została przejęta przez DPD Polska z grupy La Poste, państwowego giganta pocztowego znad Sekwany. (s. 4)
Spółka SAD - właściciel największej sieci salonów Apple'a w Polsce - zostanie przejęta przez maltański fundusz Hili Ventures. (s. 7)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Nie ma chętnych do OFE. Tempo zapisywania się do funduszy jest tak słabe, że na koniec lipca może zostać w nich zaledwie 200 tys. Polaków. (s. A2-3)
Problemy Mazowsza ze spłatą janosikowego mogą doprowadzić do paraliżu na torach. Przepychanki między urzędem marszałkowskim a Ministerstwem Finansów dotykają Koleje Mazowiecki. Marszałek województwa Adam Struzik zaproponował Skarbowi Państwa swoje udziały w innej kolejowej spółce - Przewozach Regionalnych. (s. A11)
(PAP)
pel/