Trwa ładowanie...
d3nizab
d3nizab

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 5 czerwca

...
Share
d3nizab

05.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 5 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Menadżerowie wyglądają ofert łowców głów. CO trzeci z polskich specjalistów i przedstawicieli kadry kierowniczej aktywnie szuka nowej pracy. Co drugi czeka na oferty i wysyła CV rekrutom. (s.B1)

d3nizab

Zagraniczna sprzedaż fabryk aut oraz zakładów produkujących części i akcesoria spadnie w tym roku o 1,3-1,8 mld euro. Wszystko przez niski popyt w Europie Zachodniej. (s.B2)

Sprzedaż polskich praw do emisji CO2 będzie początkowo odbywała się w Brukseli, ale Polska nie rezygnuje ze stworzenia własnej platformy. (s.B5)

Katowicki Holding Węglowy zwiększy wykorzystanie metanu, a w 2013 r. rozpocznie podziemne zgazowanie węgla w swojej kopalni Wieczorek. (s.B8)

O 7,5 proc. spadnie sprzedaż alkoholi w Polsce do 2016 r. Najbardziej ucierpią piwo i wódka. Na popularności zyska whisky. (s.B8)

d3nizab

PARKIET

Złoty może zacząć zyskiwać dopiero pod koniec roku, ale do poziomów z I kwartału raczej nie powróci - twierdzą analitycy w ankiecie "Parkietu". (s.3)

Sfinks planuje emisję obligacji zamiennych na akcje serii L. Papiery zostaną wyemitowane w ramach oferty prywatnej. Jej celem będzie restrukturyzacja zadłużenia. Łączna nominalna wartość oferty nie przekroczy 35 mln zł. (s.5)

Maciej Zientara, który ma blisko 10 proc. akcji Hardeksu, do końca tego roku może zwiększyć zaangażowanie w spółkę o 10 pkt. proc. Wszystko uzależnia jednak od tego, czy znajdą się chętni do sprzedaży akcji. Ma on 15 scenariuszy dla Hardeksu. Każdy z nich zakłada wyjście z branży produkcji i sprzedaży płyt pilśniowych, czy szerzej - wyjście z branży drzewnej. (s.7)

d3nizab

PULS BIZNESU

Konkurs na prezesa KGHM i czterech członków zarządu zaczął się na początku maja. Wiadomo, że o reelekcję stara się obecny zarząd, z Herbertem Wirthem na czele oraz Maciejem Tuburą i Wojciechem Kędzią w roli wiceprezesów. Najmocniejszym kontrkandydatem dla Wirtha jest Jacek Levernes, wiceprezes HP Europe. Mówi się też o Arkadiuszu Gierałcie, byłym członku zarządu KGHM TFI, a wcześniej dyrektorze w KGHM. O fotel prezesa stara się też Janusz Guy, były prezes Polfy Kutno i Biotonu. (s.5)

Nawet o 1 mld zł mogą wzrosnąć przychody spółki Michała Sołowowa dzięki rozszerzeniu asortymentu o nowoczesny kauczuk SSBR, stosowany do wytwarzania opon o wysokiej jakości. (s.11)

Firmy zajmujące się obrotem paliwami coraz częściej chcą na tym zaoszczędzić i rezygnują z ich utrzymania. Dotyczy to głównie małych i średnich spółek zajmujących się importem i sprzedażą paliw. (s.12)

d3nizab

Mieszkania znowu sprzedają się wolniej. Lokale w Warszawie czekają na nabywcę średnio 122 dni. To najsłabszy wynik od dwóch lat. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polskie koncerny maja koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego, ale nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, by prowadzić kosztowne wiercenia. Stąd pomysł rządu, by do projektu zaangażować m.in. rodzime firmy energetyczne i bogatych partnerów. Okazało się jednak, że przepisy uniemożliwiają sprzedaż licencji. (s.A1, A11)

W tym roku PTC zamierza pokonać Orange i Plusa. "W liczbie kart SIM po I kw. jesteśmy na drugim miejscu za Orange, ale różnica między nami jest już niewielka. I jestem pewien, że na koniec I półrocza będziemy numerem jeden. Liczba SIM nie jest najważniejsza. Bardziej liczą się zmiany w liczbie klientów abonamentowych (...). W I kw. jeszcze ustępujemy pod względem przychodów Polkomtelowi, który zajmuje drugą pozycję, ale jestem pewien, że gdy pojawią się dane za II kw., przeskoczymy Plusa. (s.A13) (PAP)

morb/

d3nizab

Podziel się opinią

Share
d3nizab
d3nizab