Przeskrobałeś w pracy? Jaką dostaniesz karę?

Narozrabiałeś w firmie? Możesz dostać karę od szefa. Zależnie od przewinienia może to być wpis do akt lub kara pieniężna.

Przeskrobałeś w pracy? Jaką dostaniesz karę?

Narozrabiałeś w firmie? Możesz dostać karę od szefa. Zależnie od przewinienia może to być wpis do akt lub kara pieniężna. Możesz stracić też stanowisko i prawo wykonywania zawodu. O tym, za jakie przewinienia i w jakiej wysokości pracodawca może ukarać pracownika, mówi Łukasz Berg z Kancelarii Adwokackiej Adw. Tomasza Posadzkiego w Gdańsku.

Jakie kary może wymierzyć szef?

- Pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową i odpowiedzialność materialną: za szkodę wyrządzoną pracodawcy oraz za mienie powierzone pracownikowi. Poza tym niektórzy pracownicy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, która określona jest w tzw. pragmatykach zawodowych.

- Czym jest odpowiedzialność porządkowa?

- Każdy pracownik w przypadkach określonych w Kodeksie pracy może ponieść odpowiedzialność porządkową. Tak zatem, za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia albo karę nagany.

- Czy w tym przypadku pracodawca może ukarać pracownika karą pieniężną?

- Tak. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może również stosować karę pieniężną. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu ewentualnych potrąceń, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy.

- Jak się „wylicza” taką karę?

- Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego, o którym mowa wyżej, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

- Czy pracownik może się bronić w jakiś sposób?

- Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.

Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.

- Co jeszcze bardziej może "zaboleć" pracownika?

- Niezależnie od powyższego, pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy, wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach Kodeksu pracy. Pracownik ponosi więc odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

- Czyli w każdej sytuacji, w której powierzono nam firmowy sprzęt, jesteśmy za niego odpowiedzialni finansowo?

- Jeszcze inaczej w przepisach Kodeksu pracy uregulowano odpowiedzialność materialną pracownika za mienie powierzone pracownikowi. Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, odpowiada bowiem w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż określone powyżej, a powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

- A co z odpowiedzialnością dyscyplinarną? Są zawody, w których można stracić prawo wykonywania ich?

- Niektórzy pracownicy ponoszą także odpowiedzialność dyscyplinarną. Tak na przykład nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom określonym w Karcie Nauczyciela. Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczycielskiego.

ml

/ak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)