Trwa ładowanie...

Przyjęte w PE rozwiązanie wpłynie na funkcjonowanie internetu

Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania przegłosowane w Brukseli będą miały zdecydowanie pozytywy wpływ na zasady funkcjonowania internetu, w szczególności na jego otwartość i neutralność - powiedziała PAP prezes fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz.

Przyjęte w PE rozwiązanie wpłynie na funkcjonowanie internetuŹródło: Fotolia, fot: karelnoppe
d3zkeo3
d3zkeo3

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek za otwartym i neutralnym internetem. Europosłowie chcą jasnych zasad zabraniających dostawcom internetu promowania jednych usług kosztem innych. PE, powołując się na informacje unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego BEREC, podał, że kilku dostawców internetu utrudniało użytkownikom dostęp do komunikatora internetowego Skype.

Dostawcy internetu wciąż będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak wideo na żądanie czy przechowywanie dużej ilości danych istotnych dla przedsiębiorstw w chmurze, pod warunkiem, że "usługi te nie będą zbytnio obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców" - przekonuje PE.

Prezes fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz powiedziała PAP, że problem neutralności sieci jest bardzo złożony i z pewnością ma na niego wpływ więcej czynników, niż tylko regulacja europejska. - Dlatego przyjęcie nawet najlepszej regulacji na poziomie UE takiej gwarancji nie daje. Nie ulega jednak wątpliwości, że rozwiązania przegłosowane dziś w Brukseli będą miały zdecydowanie pozytywy wpływ na zasady funkcjonowania internetu - w szczególności jego otwartość i neutralność - podkreśliła Szymielewicz.

Dodała, że fundacja nie jest przeciwna pewnym modelom biznesowym, takim jak oferowanie dodatkowych usług wymagających wyższej jakości połączenia za dodatkową opłatą. - Walka o neutralność sieci zakłada co innego: sprzeciwiamy się uzależnianiu warunków, na jakich użytkownicy mogą korzystać z internetu, np. szybkość lub przepustowość łącza, z konkretną usługą w sposób, który faworyzuje lub dyskryminuje innych usługodawców - zaznaczyła Szymielewicz.

d3zkeo3

Europosłowie chcą też skrócenia listy wyjątków zaproponowanych przez KE, które zezwalałyby dostawcom na ograniczanie lub blokowanie dostępu do internetu. Ich zdaniem takie praktyki mogą być dozwolone tylko w przypadku wprowadzenia w życie orzeczenia sądu lub zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci.

Eurodeputowani podkreślili, że dostęp do internetu powinien opierać się na zasadzie "neutralności sieci", co oznacza równe traktowanie całego ruchu w sieci, bez dyskryminacji, ograniczeń lub zakłóceń, niezależnie od nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, urządzenia, usługi lub aplikacji.

d3zkeo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zkeo3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj