Trwa ładowanie...

PTE mają gorsze wyniki

Obniżki prowizji od przelewanych składek mają bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe towarzystw emerytalnych, które zarządzają otwartymi funduszami
emerytalnymi.

PTE mają gorsze wynikiŹródło: Jupiterimages
d45vfpg
d45vfpg

Po trzech kwartałach przychody PTE sięgnęły 1,3 mld zł i były o 9 proc. niższe niż po trzech kwartałach 2009 r. Z kolei zysk netto zmalał o 20 proc., do 442 mln zł - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego.

W łącznych przychodach wpływy z opłaty od składki wyniosły 583 mln zł i były niższe o 37 proc. niż rok temu, z kolei te z opłaty za zarządzanie wyniosły 660 mln zł, czyli o 41 proc. więcej niż w 2009 r. Wśród towarzystw, których łączne przychody wzrosły mimo zmian w stawkach opłat, są Allianz i Generali. Ta ostatnia instytucja oraz Amplico odnotowały także bardzo istotny (po kilkaset procent) skok przychodów z zarządzania aktywami OFE. To efekt tego, że od tego roku nie obowiązuje ich maksymalny roczny limit kwotowy opłaty za zarządzanie zapisany w ich statutach, który do końca ubiegłego roku blokował wpływy z tej opłaty.

Przy spadku przychodów wzrosły koszty towarzystw - nieznacznie, bo o 2 proc., do prawie 890 mln zł. Ten wzrost w największym stopniu generuje kilka towarzystw m.in. AXA, Generali, Nordea, Warta i PKO BP Bankowy. Są to towarzystwa, które aktywnie pozyskują klientów od konkurencji w ostatnim czasie. Najmocniej łączne koszty spadły natomiast w PTE PZU - o około jedną czwartą. Największą pozycję w kosztach stanowią te związane z akwizycją. PTE wydały na nią prawie 331 mln zł.

Branża PTE cały czas ma zysk, choć mniejszy od zeszłorocznego. Wynik brutto wyniósł nieco poniżej 550 mln zł, a netto 442 mln zł i w obu wypadkach są to 20-proc. spadki. Trzy towarzystwa miały stratę - AXA (ponad 55 mln zł), Nordea i Warta. Tak samo jako po pierwszym i drugim kwartale. Wszystkie te podmioty spodziewają się też straty na koniec tego roku. Najwyższy zysk należy natomiast do ING – prawie 150 mln zł i Avivy - 139 mln zł. Najwyższym wzrostem zysku netto mogą pochwalić się towarzystwa Generali oraz Allianz.

Katarzyna Ostrowska

d45vfpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45vfpg