Trwa ładowanie...

Puste półki w Vobisie

Dystrybutor sprzętu IT zamyka kolejne salony, zwalnia pracowników, a wystawiennicze półki świecą pustkami - tak wygląda restrukturyzacja firmy Vobis.

Share
Puste półki w Vobisie
Źródło: AFP
d1p1ci8

"Puls Biznesu" informuje, że firma przechodzi ostry kryzys finansowy, dlatego postanowiono ciąć wydatki. W związku z tym salony Vobis, dotychczas lokalizowane w prestiżowych centrach handlowych, znikają z dnia na dzień, m.in. w warszawskich Złotych Tarasach. Gazeta ujawniła już w styczniu, że firma ma problemy finansowe. By ratować sytuację, firmę podzielono na dwie części. Pierwsza działa pod marką Vobis Digital, w której skład weszło 30 rentownych salonów oraz sklep internetowy. Druga firma to sieć ok. 50 salonów i 90 sklepów partnerskich. Niedochodowa część zmieniła nazwę na Mobit, ale nadal pozostała w spółce Vobis.

Wciąż handlujące salony borykają się z notorycznym brakiem towaru. W warszawskim centrum handlowym Blue City sklep nadal funkcjonuje, ale półki świecą pustkami. Towar można kupić tylko na zamówienie. Jak ujawniają pracownicy, centrala firmy przestała odpowiadać na zamówienia towarów ze sklepu. Zdaniem managera jednego z hurtowników sprzętu IT powodem pustych półek jest wypowiedziany Vobisowi pod koniec 2011 r. kredyt kupiecki. Bez niego nikt Vobisowi niczego nie sprzeda.

Zdaniem przedstawicieli branży z zaopatrzeniem może mieć także nowo utworzona firma Vobis Digital, bo będzie mieć problem z przekonaniem ubezpieczycieli do swojej wypłacalności. Ich zdaniem jedynym rozwiązaniem będą płatności gotówkowe. Podobno likwidacja kolejnych salonów wywołała popłoch wśród partnerów i najemców, którzy już rozmawiają z konkurencją na temat szybkiej zmiany barw punktu handlowego.

Powstała z niedochodowej części Vobisu firma Mobit zmienia pole swojego działania. Przejmie ją najpewniej zarejestrowana na Cyprze spółka Fraganusta Limited. Kapitał tej spółki to zaledwie 1 tys. euro. Tymczasem wartość księgowa Mobitu sięga 2,7 mln zł.

d1p1ci8

Podziel się opinią

Share
d1p1ci8
d1p1ci8