Trwa ładowanie...

Ranking funduszy emerytalnych - sierpień 2010

Sierpniowa sytuacja na warszawskiej giełdzie nie sprzyjała zarządzającym funduszami emerytalnymi. Wprawdzie indeksy z segmentów mniejszych emitentów zyskiwały na wartości (sWIG80 i mWIG40 rosły odpowiednio o +1,0% i +0,5%), jednak duże spółki traciły na wartości.

Ranking funduszy emerytalnych - sierpień 2010Źródło: Jupiterimages
d58v8ij
d58v8ij

Ostatecznie WIG20 zniżkował o -1,8% co popchnęło główny indeks warszawskiego parkietu w dół o -0,6%. Zarządzającym przyszedł z odsieczą rynek obligacji, na którym część komentatorów jakiś czas temu "postawiła krzyżyk". Okazało się jednak, że w sierpniu polskie papiery dłużne cieszyły tak dużym powodzeniem, iż indeks rynku obligacji skarbowych IROS wzrósł o +1,2%. To najsilniejsza miesięczna zwyżka od wiosny bieżącego roku. Siłą napędową wzrostów było obniżanie się długiego końca krzywej stóp procentowych, co skutkowało szczególnie silnym wzrostem cen obligacji o najdłuższych terminach do wykupu. Warto podkreślić, że sytuacja na polskim rynku mocno wpisywała się w duże zainteresowanie papierami skarbowymi na całym świecie.

Dzięki temu, że ponad połowa aktywów otwartych funduszy emerytalnych jest zainwestowana w obligacje skarbowe, jednostki rozrachunkowe niemal wszystkich OFE w sierpniu zyskiwały na wartości. Najlepszy rezultat wypracował OFE Polsat, którego jednostka wzrosła o +0,84%. Był to jedyny fundusz, którego wynik przewyższał stopę zwrotu benchmarku, złożonego w 30% ze zmiany wartości WIG i w 70% ze zmiany wartości indeksu IROS. Do udanych ostatni miesiąc zaliczą również klienci PKO BP Bankowy OFE (+0,46%) oraz AXA OFE (+0,38%). Jedynym funduszem, który skończył miesiąc pod kreską jest OFE Warta (-0,03%). Średnia zmiana wartości jednostki wyniosła w sierpniu +0,28%.

Komentarz do rankingu

Sierpień nie przyniósł istotnych zmian w rankingu, opartym na wskaźniku łączącym zysk i ryzyko. Liderami zestawienia 3-letniego ponownie zostały AXA OFE oraz Generali OFE. W obu przypadkach nie mamy jednak potwierdzenia silnej pozycji przez oceny krótkoterminowe co sugeruje, że w ostatnim czasie zarządzający tymi funduszami nie są w stanie utrzymać tak korzystnej relacji zysku do ryzyka. Jednak krótkoterminowa sytuacja uczestników obu funduszy jest nieco inna - o ile w przypadku pierwszego z nich ocena z okresu 12 miesięcy wzrosła z 2a do 3a, o tyle nota Generali wykazuje tendencję spadkową.

Zespół Analiz Online

d58v8ij

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/25321/20100903_fe_rankingi.pdf )

d58v8ij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58v8ij