Recal: ponad 70 proc. puszek aluminiowych trafia do recyklingu
Ponad 70 proc. puszek aluminiowych, wprowadzanych na rynek jako opakowania napojów, wraca do recyklingu - poinformował PAP prezes Fundacji Recal, zajmującej się promocją odzysku aluminium Jacek Wodzisławski.
08.10.2011 | aktual.: 09.10.2011 00:27
Wodzisławski podał, że tak wysokiego poziomu recyklingu fundacja nie zanotowała przez szesnaście lat swojego istnienia. - Wynik jest najwyższy w historii branży odzysku i recyklingu. Zebranych i przekazanych do ponownego przetworzenia zostało nie mniej niż 72,5 proc. puszek wprowadzonych na polski rynek w 2010 r. - poinformował prezes.
- W poprzednich latach ten wynik był bliski 70 proc. puszek aluminiowych, jakie pojawiły się w danym roku na polskim rynku, ale nigdy jeszcze go nie przekroczył, np. w 2008 r. było to 67 proc. a w 2009 r. - 66 proc. - podał.
Fundacja Recal przypomina, że polskie prawo wyznacza poziomy recyklingu poszczególnych odpadów w kolejnych latach. Zgodnie z przepisami dopiero w 2014 r. wymagane jest zebranie 50 proc. opakowań aluminiowych trafiających na rynek, w 2010 r. ten poziom to 45 proc. Wodzisławski zaznaczył, że krajowe poziomy recyklingu aluminium dotyczą wszystkich opakowań wykonanych z aluminium, nie tylko puszek.
Recykling puszek polega na ich przetopieniu i ponownym wykorzystaniu aluminium, z którego są wykonane. Proces uzyskiwania surowca jest bardzo efektywny - do wytworzenia 1 tony "nowego" aluminium potrzeba 4 ton boksytów, których nie trzeba używać przy odzysku. Przy takim procesie oszczędza się 95 proc. energii potrzebnej do wytworzenia aluminium z boksytów.
Odzyskując aluminium działamy też na rzecz ochrony atmosfery i wody. Podczas recyklingu powstaje o 95 proc. mniej zanieczyszczeń powietrza niż przy przeróbce boksytów. Do produkcji aluminium z puszek potrzeba też aż o 97 proc. mniej wody niż przy przetwarzaniu rudy. Cały koszt wytworzenia tony aluminium jest o 60 proc. tańszy przy recyklingu puszek, niż przy produkcji z boksytów - wylicza Wodzisławski.
Jednak aluminium z puszek jest technologicznie trudne do odzyskania, m.in. ze względu na to, jak cienka jest w niej blacha aluminiowa. Przerób puszek możliwy jest tylko w kilku piecach metalurgicznych w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii. Trafiają tam puszki z Polski.
Wodzisławski podkreśla też podstawową zaletę recyklingu - odzyskując puszki zmniejszamy ilość śmieci w naszym otoczeniu i na wysypiskach. - Można przy tym trochę zarobić. Obecnie kilogram puszek wart jest w skupie około 3 zł, a kilogram to 67 mniejszych puszek 0,33 litra lub 53 puszki półlitrowe - podał.
Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach Recal działa w Polsce od 1995 r. Powstała z inicjatywy producentów puszek do napojów Continental Can Polska (obecnie Ball Packaging Europe z Radomska w woj. łódzkim) i PLM AB Malmoe ze Szwecji (obecnie Rexam) oraz pięciu producentów aluminium: Alcan, Aluminium Company of America, Pechiney Rhenalu, Reynolds (Aluminium) Deutschland i VAW Aluminium.
Fundacja wylicza poziom odzysku na podstawie obowiązkowych sprawozdań rocznych składanych przez siedem największych organizacji odzysku (m.in. Rekopol, Eko-Punkt, Polski System Recyklingu) oraz Koba i Recan Organizacja Odzysku, specjalizujących się w recyklingu puszek aluminiowych. Do wyliczeń korzysta też z informacji od firm wytwarzających aluminiowe puszki do napojów.