Trwa ładowanie...
dxarqri

Rekordowa dziura w amerykańskim budżecie

Biały Dom przewiduje, że deficyt budżetu federalnego wzrośnie w bieżącym roku budżetowym (który kończy się 30 września) do rekordowego poziomu 1,6 biliona dolarów - poinformowały w niedzielę źródła w Kongresie.
Share
Rekordowa dziura w amerykańskim budżecie
Źródło: AFP
dxarqri

Według tych źródeł, Biały Dom przewiduje, że deficyt ten zmniejszy się do 700 mld dolarów do roku 2013, ale później zacznie znów rosnąć aby osiągnąć poziom 1 biliona dolarów do końca obecnej dekady.

W ubiegłym roku budżetowym deficyt wyniósł 1,4 bln dolarów, co było dotychczasowym rekordem. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku zostanie on pobity - przewiduje Biuro Zarządzania i Budżetu, będące jedną z agend Białego Domu.

Zdaniem ekonomistów Białego Domu, w miarę wychodzenia gospodarki z ostatniej recesji deficyt budżetu będzie się zmniejszać. Jednak przy końcu obecnej dekady będzie ponownie wzrastać ze względu na zwiększające się koszty federalnego systemu emerytalnego i programów opieki zdrowotnej wraz z odchodzeniem na emeryturę pokolenia wyżu demograficznego.

Co więcej, w ciągu całej dekady deficyt ma utrzymywać się mniej więcej na poziomie 4,5% produktu narodowego brutto (PNB), czyli znacznie wyższym od 3% uważanych przez ekonomistów za dopuszczalne.

Reuters zauważa, że prognoza ta maluje ponury obraz finansów federalnych USA w ciągu całej dekady.

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri