Trwa ładowanie...

Rewelacyjne dane z rynku pracy wsparły dolara

Końcówka zeszłego tygodnia sprzyjała walucie amerykańskiej. Wsparciem dla dolara okazały się rewelacyjne dane z amerykańskiego rynku pracy, które przebiły najśmielsze oczekiwania.

Rewelacyjne dane z rynku pracy wsparły dolaraŹródło: WP.PL
d3rtdp3
d3rtdp3

Co prawda stopa bezrobocia ustabilizowała się w listopadzie na poziomie 5,8%, jednak zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło aż o 321 tys. wobec oczekiwanych 230 tys. i rewizji w górę do 243 tys. odczytu za poprzedni miesiąc. Był to najwyższy odczyt od prawie trzech lat, co przełożyło się na silną aprecjację waluty amerykańskiej. Eurodolar znalazł się na nowych tegorocznych minimach. Obserwowana trwała poprawa sytuacji na rynku pracy w USA powinna być argumentem za podwyżką stóp procentowych w połowie 2015 roku. W tym kontekście warto śledzić publikowany dzisiaj odczyt indeksu obrazującego kondycję rynku pracy w USA. Należy pamiętać, że w choć zwrot ‘considerable time’ nie został usunięty z ostatniego komunikatu, to jednak termin rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki monetarnej uzależniano od napływających danych z gospodarki. Ciekawe będzie to czy i jak zostanie zmieniony język grudniowego komunikatu Fed?

Na parze USDCAD powróciliśmy do wzrostów, do czego impulsem stały się słabsze dane z gospodarki kanadyjskiej. Zgodnie z konsensusem rynkowym stopa bezrobocia wzrosła w listopadzie do 6,6% z 6,5%, natomiast zatrudnienie nieoczekiwanie spadł o 10,7 tys. wobec prognozowanego wzrostu o 5 tys. W zestawieniu z bardzo dobrymi danymi z USA, CAD znalazł się pod dodatkowa presją ze strony sprzedających. Podczas piątkowej sesji para USDCAD ustanowiła nowe maksimum w tym roku, co było potwierdzeniem kontynuacji silnego trendu wzrostowego.

Dziś rano zostały opublikowane dane odnośnie produkcji przemysłowej w Niemczech. W październiku produkcja wzrosła mniej niż oczekiwano, bo zaledwie o 0,2% licząc miesiąc do miesiąca. Presja spadkowa na euro utrzymuje się w oczekiwaniu na kolejne publikacje z Europy. W tym tygodniu warto zwrócić przede wszystkim na wynik grudniowej aukcji TLTRO. Jeśli popyt będzie mniejszy niż oczekiwania, to wrośnie presja na to, by Europejski Bank Centralny podjął dodatkowe działania w celu pobudzenia akcji kredytowej i inwestycji. Ciekawe będzie to, jak w swoim wystąpieniu sam Mario Draghi odniesienie się do wyniku drugiej aukcji nisko oprocentowanych pożyczek. Opublikowana zostanie również produkcja przemysłowa ze strefy euro oraz dane finalne dane dotyczące wskaźnika inflacji w Niemczech i Eurolandzie.

EURUSD

Spadki na eurodolarze w piątek doprowadziły do ustanowienia nowego minimum w tym roku. Na początku tego tygodnia presja spadkowa na EURUSD utrzymuje się. Linia poprowadzona po ostatnich minimach na wykresie dziennym wyznacza obecnie najbliższe wsparcie na poziomie 1,2230. Techniczny obraz rynku sprzyja temu, żeby eurodolar właśnie zmierzał w tym kierunku. Tenkan sen na wykresie dziennym wyznacza najbliższy opór na poziomie 1,2318.
[ EURUSD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d3rtdp3

USDCHF

USDCHF powrócił do trendu wzrostowego. Piątkowe dane z rynku pracy w USA, a także słabsze dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii dobrze wpisują się w obserwowany trend. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 0,9825-37, gdzie przebiega projekcja 141,4% całości fali spadkowej z poziomu 0,9740 oraz maksimum z dnia 19 maja 2013 roku. Techniczny obraz rynku sprzyja wzrostom we wspomniane okolice. Na wykresie w skali H4 para znajduje się powyżej wsparcia w postaci linii Tenkan na poziomie 0,9760, górnego ograniczenia chmury ichimoku oraz 50- i 100-okresowej średniej EMA.

[ USDCHF

]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,CHF,notowania-waluty-online-waluta.html )

d3rtdp3

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |

d3rtdp3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rtdp3