Trwa ładowanie...
d31idvf

Rosja krytykuje wstrzymanie budowy South Stream

Rosjan wyraźnie zaskoczyły i zabolały decyzje Bułgarii i Serbii o wstrzymaniu prac nad Gazociągiem Południowym. Bruksela najpierw grzecznie prosiła, wreszcie zniecierpliwiona tupnęła nogą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja krytykuje wstrzymanie budowy South Stream
(AFP, Fot: alexey nikolsky)
d31idvf

Moskwa skrytykowała wstrzymanie budowy gazociągu South Stream, które jej zdaniem Unia Europejska narzuciła Bułgarii w ramach zawoalowanego przechodzenia do sankcji gospodarczych wobec Moskwy z powodu Ukrainy.

Pełznącym przechodzeniem do sankcji gospodarczych przeciwko Rosji nazwał działania Unii Europejskiej w związku z realizacją projektu South Stream przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow.

Premier Bułgarii Płamen Oreszarski zarządził w niedzielę wstrzymanie rozpoczęcia budowy bułgarskiego odcinka South Streamu do zakończenia konsultacji z KE, która ma zastrzeżenia do procedury wyboru inwestora - konsorcjum z rosyjskim Strojtransgazem na czele. Strojtransgaz należy do biznesmena Giennadija Timczenki, objętego sankcjami USA po marcowej aneksji Krymu przez Rosję.

d31idvf

- Trudno się oprzeć wrażeniu, że decyzja o blokadzie przez Komisję Europejską rozpoczęcia przez Bułgarię prac przy South Stream została podyktowana czysto politycznymi względami - powiedział Czyżow.

Na początku czerwca komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger jasno uzależnił realizację planów budowy South Streamu przez Gazprom od postawy politycznej Rosji w kryzysie na Ukrainie.

Czyżow zaznaczył, że UE nie objęła swoimi sankcjami Strojtransgazu, toteż obecna sytuacja jest "testem na to, czy Unia jest w stanie prowadzić politykę niezależną od USA". Zwrócił też uwagę, że decyzja o wstrzymaniu przez Bułgarię prac przy South Streamie zapadła po wizycie w Sofii amerykańskich senatorów.

Dwa dni przed wizytą amerykańskich senatorów w Sofii ambasador USA w Bułgarii Marcie Ries przestrzegła bułgarskie firmy przed współpracą z rosyjskimi koncernami objętymi sankcjami USA po aneksji Krymu.

d31idvf

- South Stream niewątpliwie ma bezpośredni związek z Ukrainą, gdyż po jego powstaniu kraj ten straci swój status tranzytowego monopolisty - podkreślił Czyżow.

Powiedział, że zablokowanie przez KE realizacji projektu gazociągu to ostrzeżenie dla krajów, które dążą do porozumienia o stowarzyszeniu z UE.

Oświadczył, że na rząd Bułgarii wywierano nader silną presję, nim zdecydowała się wstrzymać budowę.

- Pragnę zauważyć, że w ten sposób KE postąpiła z krajem, który jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej - powiedział Czyżow, podkreślając, że to sygnał ostrzegawczy dla tych krajów, które pragną się z Unią stowarzyszyć, czyli "będą mieć znacznie mniejsze możliwości obrony własnego punktu widzenia".

d31idvf

- Mam nadzieję, że sygnał ten będzie usłyszany w Kijowie, Tbilisi i Kiszyniowie - dodał Czyżow.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, mający zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny - po Nord Stream - rurociąg omijający Ukrainę. Bułgarski, lądowy odcinek magistrali o długości 540 km ma mieć trzy tłocznie i jedno odgałęzienie liczące 59 km długości.

d31idvf

Podziel się opinią

Share
d31idvf
d31idvf