Trwa ładowanie...

Rosjanie przejmują koncesje w Polsce

RWE sprzedaje rosyjskiemu funduszowi LetterOne (L1) spółkę wydobywczą RWE Dea. Tym samym należący do rosyjskiego holdingu Alfa Group fundusz przejmie cztery koncesje na poszukiwanie złóż gazu i ropy naftowej na Podkarpaciu.

Rosjanie przejmują koncesje w PolsceŹródło: AFP, fot: Fred Tanneau
dekd94i
dekd94i

Właścicielem rosyjskiej firmy jest czwarty najbogatszy Rosjanin, Michaił Fridman (szacowany majątek to 17,6 mld dolarów). W zeszłym roku sprzedał swoje udziały w TNK-BP za 14 mld dolarów. Zakup RWE Dea to pierwsza z zaplanowanych inwestycji z tych własnie pieniędzy. Fridman, razem ze swoim partnerem biznesowym, Germanem Khanem, planują wydać w ciągu najbliższych 5 lat 10 mld dolarów w sektorze paliwowo-gazowym.

Warunki sprzedaży zostały uzgodnione 16 marca. Cena transakcji została ustalona na 7,1 mld dolarów. Zatwierdzenie transakcji przez radę nadzorczą RWE, a także regulatorów w kilku państwach spodziewane jest na koniec roku. Dea wydobywa surowce w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

RWE pozbywa się swoich aktywów w celu redukcji ogromnego zadłużenia, które sięga 30,1 mld euro. Jak twierdzą przedstawiciele firmy ta transakcja stanowi milowy krok na drodze do spełnienia tegorocznych planów finansowych, zawartych w planie restrukturyzacyjnym.

Swoje zainteresowanie firmą miały wcześniej zgłaszać także Wintershall (należący do koncernu BASF) oraz węgierski MOLMOL (Zobacz notowania spółki »).

dekd94i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dekd94i