Trwa ładowanie...

Rostowski kontra Balcerowicz - pierwsze starcie

W piątek w Belwederze odbyła się prezydencka debata nt. zmian w OFE. Minister finansów Jacek Rostowski był jednym z gości, których zaprosił prezydent Komorowski. W debacie m.in. wziął udział przeciwny rządowym propozycjom prof. Leszek Balcerowicz.

Rostowski kontra Balcerowicz - pierwsze starcieŹródło: WP / AFP, fot: WP / AFP
dq5krbv
dq5krbv

- Jestem zadowolony. Debata była ciekawa, merytoryczna. Przebijało się to, że jednak nie możemy jako społeczeństwo, jako państwo pozwolić sobie na mechanizm, który generuje tak gigantyczny dług w długim okresie. Bo problem nie polega na potrzebach pożyczkowych państwa dzisiaj, (...) które będą szybko malały dzięki działaniom konsolidacyjnym, które rząd podjął. (...) Zdecydowaliśmy się, że nie podwyższamy w dalszej przyszłości składki do OFE, z uwagi na odpowiedzialność za przyszłe budżety - zaznaczył Rostowski.

Jak podkreślił, rząd nie może przerzucać na przyszłych podatników "rosnącego jak kula śnieżna długu". - Tego będziemy się trzymali. Przyszłe rządy (...) mogą zdecydować, że opłaca się trochę to składkę na inwestowanie w akcje zwiększyć - powiedział.

Minister finansów Jacek Rostowski jest przekonany o tym, iż prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę, która ma wprowadzić proponowane przez rząd zmiany w systemie OFE.

- Jeżeli nie będą wprowadzane jakieś destrukcyjne poprawki w Sejmie - dodał po chwili. Jak zaznaczył, rządowy projekt może być zagrożony w Sejmie przez "niektóre siły polityczne, które z populistycznych pobudek będą chciały dużo bardziej osłabić filar kapitałowy.

dq5krbv

Balcerowicz: to może być początek likwidacji OFE

Według Prof. Leszka Balcerowicza piątkowe spotkanie nie przyniosło odpowiedzi na pytania dotyczące zmian w systemie emerytalnym.
- Co gorsza, z niektórych wypowiedzi można by wynosić, że to tylko jest początek likwidacji OFE - powiedział.

- Nadal nie wiem, dlaczego rząd proponuje w gruncie rzeczy demontaż drugiego filara pod hasłem racjonalnej korekty. Z jednej strony słyszeliśmy, że to ze względu na krótkookresowe trudności finansowe, (...) ale z drugiej stron słyszymy, że nie ma krótkookresowych trudności finansowych, ale są długofalowe problemy, których źródłem jakoby jest budowa drugiego filara emerytalnego. Nie ma jasności w tak fundamentalnej sprawie. W demokracji rządzący powinni to wyjaśnić, i to wyjaśnić rzetelnie - powiedział Balcerowicz po debacie.

- Próba przeprowadzania tego przez Sejm w tak ekspresowym tempie jest po prostu nieprzyzwoita z punktu widzenia standardów demokracji - zaznaczył.

Jak powiedział, deficyt finansów publicznych w latach 2007 - 2010 wzrósł o 6 proc. PKB. - Przyrost składki do OFE przyczynił się od tego w jednej trzydziestej. (...) Inne liczby. Składka do drugiego filaru w 2010 r. wynosiła 1,6 proc. (PKB - PAP), a pozostałe (wydatki - PAP) 44,4 proc. - zaznaczył.

dq5krbv

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw dotyczących zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z nim składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Według premiera Donalda Tuska rozwiązania te zmniejszają potrzeby pożyczkowe Polski do 2020 r. o ok. 190 mld zł. PAP / Wirtualna Polska

dq5krbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq5krbv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj