Trwa ładowanie...
d2h47to

Rostowski: rząd musi przeprowadzić reformę emerytalną

Rząd musi przeprowadzić reformę emerytalną, bo jeśli tego nie zrobi, emerytury kobiet będą niższe ze względu na malejącą liczbę pracujących - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że nie ma dzisiaj zagrożenia dla stabilności finansów publicznych.
Share
d2h47to

- Reformę musimy przeprowadzić; emerytury dla kobiet będą niższe - jeśli jej nie przeprowadzimy - bo będzie coraz mniej pracujących ludzi - powiedział minister we wtorek wieczorem w TVP Info.

Wyjaśnił, że do 2020 r. osób w wieku produkcyjnym będzie o 2 mln mniej, a w roku 2040 o 5 mln mniej niż dzisiaj. Dodał jednocześnie, że bezrobocie będzie malało, gdyż wychodzimy z kryzysu.

- Nie chodzi o to, że zabraknie pieniędzy w systemie emerytalnym. Bo tak jak dzisiaj system emerytalny jest skonstruowany, to on oczywiście w tym 2030 r. albo w 2040 r. się zrównoważy. Ale zrównoważy się na takiej zasadzie, że kobiety będą miały bardzo niskie emerytury - nie niższe niż dzisiaj, ale bardzo niskie w relacji do płac, które wtedy będą obowiązywały - powiedział Rostowski. Przypomniał, że pierwsza kobieta przejdzie na emeryturę w wieku 67 lat w 2040 roku.

d2h47to

Minister zapewnił, że nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia dla sytuacji finansów publicznych w tym roku. - Nadmierny deficyt w tym roku zlikwidujemy, a w następnych latach będziemy go jeszcze zmniejszali - podkreślił.

Premier Donald Tusk ogłosił we wtorek przekazanie do konsultacji społecznych projektu reform w systemie emerytalnym. Główna zmiana to podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.

d2h47to

Podziel się opinią

Share
d2h47to
d2h47to